w , ,

Termin zwalczania STADIÓW ZIMUJĄCYCH TARCZNIKA NISZCZYCIELA

ZBLIŻA SIĘ TERMIN ZWALCZANIA STADIÓW ZIMUJĄCYCH TARCZNIKA NISZCZYCIELA

Jednym z ważniejszych zabiegów, które znacznie redukują liczebność tego szkodnika są te prowadzone wczesną wiosną z użyciem preparatów olejowych. Oprysk przeprowadza się w okresie bezlistnym – produkty olejowe działają na szkodniki kontaktowo, a na roślinie powierzchniowo. Pokrycie szkodnika nieprzepuszczalną dla powietrza cienką warstwą utrudnia proces oddychania i doprowadza do śmierci owada.

W obecnym tygodniu prognozowana jest temperaturapowietrza w przedziale od 12 do 180C w dzień oraz brak lub wystąpienie niewielkich przymrozków w nocy. Z pewnością tak wysokie wartości temperatur i wysoka aktywność słońca będą miały wpływ na rozwój roślin i aktywność owadów.

Oprysk preparatami olejowymi w celu zwalczania stadiów zimujących tarcznika niszczyciela powinien mieć miejsce w początkowym etapie rozwoju pąków. Prognozowanym terminem przeprowadzenia tego zabiegu w sadach w obecnym sezonie jest druga połowa bieżącego tygodnia. Oprysk powinien być wykonany w trakcie ciepłego, słonecznego dnia. Zwróćmy uwagę na odpowiednią technikę zabiegu – drzewa (również pnie) powinny być bardzo dokładnie pokryte cieczą roboczą. Zaleca się wykonywanie tzw. podwójnych przejazdów (w przeciwnych kierunkach) aby każda część drzewa była dokładnie opryskana. Ciecz robocza powinna jak najdłużej pozostać na drzewie (unikamy efektu spływania). W sadach gdzie widoczna jest zielona tkanka zachowajmy jednak jak najdłuższy odstęp czasu między zabiegiem preparatami olejowymi, a prognozowanym przymrozkiem.

Źródło i autorzy:

Dr hab. Katarzyna Golan, prof. uczelni                     mgr inż. Szymon Jabłoński

Katedra Ochrony Roślin                                                  Centrum Badań Sadowniczych SYMBIOZ

Zakład Entomologii                                                         Biała Rawska

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Lublin, 22.03.2022

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ubezpieczenia upraw rolnych: Budżet państwa pokrywa 65 procent składki

NOWY ciągnik NEW HOLLAND T4.120 F ! Jest płaska podłoga ! [VIDEO]