w

Grzegorz Puda: rolnicy mogą liczyć na pomoc. Oferujemy kilka filarów wsparcia.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział wsparcie dla rolników, którzy utracili swoje plony na skutek suszy lub nawałnic i gradobicia. Podkreślił, że rolnicy chętnie zgłaszają się po pomoc. Jednym z nich jest udzielenie przez prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na wniosek rolników zgody na obniżenie składek KRUS. Rolnicy mogą też korzystać z kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych. Minister rolnictwa na antenie Programu I Polskiego Radia odniósł się także do protestu AgroUnii. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Grzegorz Puda dodał, że chce, żeby Polacy mogli kupować jak najwięcej towarów bezpośrednio u rolników. Zaapelował też o kupowanie lokalnych specjałów i produktów pochodzących z Polski.

Minister rolnictwa spodziewa się, że projekt będzie rozpatrywany na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu – w sierpniu lub we wrześniu.

– W tym projekcie oprócz zniesienia ograniczeń terenowych jest ważniejsze dla rolników zniesienie ograniczeń finansowych. Kwota wcześniej zwolniona od podatku to było do 40 tys. zł, teraz to będzie ponad 2 razy więcej, aż 100 tys. zł dla tych wszystkich, którzy będą sprzedawali produkty bezpośrednio ze swojego gospodarstwa – powiedział Grzegorz Puda. – To wpisuje się w rozwój skracania łańcuchów dostaw w Polsce, chcemy, by konsumenci mogli kupować jak najwięcej towarów bezpośrednio u rolników, a jeżeli nie bezpośrednio, to na targowisku, w miejscach do tego wyznaczonych, a nie tylko w dużych sieciach handlowych – dodał.

Polityk mówił też o wieloletniej strategii dla rolnictwa. – W ramach programu wieloletniej polityki rolnej zmiany będą opierały się głównie na przesunięciu środków finansowych z dużych na małe i średnie gospodarstwa. Chcemy, aby korzystali z nich rolnicy, którzy uprawiają ziemię, produkują – wyjaśnił minister rolnictwa.

– Jest i było wielką niesprawiedliwością, że ci, którzy produkcji nie prowadzą, są tak samo dofinansowywani, jak ci, którzy produkcję prowadzą – powiedział gość Sygnałów Dnia.

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Grzegorz Puda (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 06.08.2021

Godzina emisji: 7.15

źródło: JEDYNKA Polskie Radio

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena wiśni na skupie: wzrost ceny wiśni z przeznaczeniem na kompoty

Stawki za zbiór wiśni: nie ma możliwości podnoszenia stawki za zbiórkę, sadownik ma swoje duże koszty.