w

Stawki za zbiór wiśni dla pracowników – 2023r.

Jak wiemy sezon wiśniowy trwa w pełni. Ceny wiśni na skupie obecnie wynoszą od 1,60 do 3,00 zł/kg, w zależności od lokalizacji skupu w Polsce i przeznaczenia owoców.

Wiśnie, takie jak Groniasta, Derbecyn, Lucyna, Panda kończą zbiory. Już wkrótce zacznie się Łutówka. Sadowników nurtuję: Ile płacić pracowniom za zbiór owoców?

Przypomnijmy tylko, że wielu sadowników pamięta lata, gdy wiśnia płaciła 70 groszy na skupie i w tamtym czasie płacono rwaczowi 40 groszy za kg – czyli więcej, niż zysk dla gospodarza! 

Stawki za rwanie w tym roku dla rwaczy będą w przedziale od 80 do 90 groszy za kilogram. Padają, też stawki w wysokości 1,00 złotego od zerwanego kilograma i tutaj należy zaznaczyć, że ta cena będzie maksymalną ceną za zbiór w przypadku sprzedaży wiśni wysokiej jakości. Najwięcej sadowników wskazuję w tym roku kwotę 80 groszy od kilograma zerwanych owoców z przeznaczeniem na skup.

Jeśli chodzi o stawki za zbiór wiśni trzeba głośno powiedzieć, że nie ma możliwości podnoszenia stawki za zbiórkę, bo przecież po stronie sadownika są koszty produkcji.

Często czynnikami wpływającymi na stawki za zbiór dla pracownika są:

  • – zakwaterowanie,
  • – pojemnik rwania (łubianka czy plastik),
  • – dedykowane miejsce zbytu, skup lub rynek hurtowy,
  • – wyżywienie pracownika,
  • – jakość plonu,
  • – ilość plonu na drzewie.

Sugerowane stawki za zbiór mechaniczny wiśni w 2023 roku

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny owoców miękkich spadają – mówi ekspert rynku Bronisze

Celem naszych działań jest stabilizacja rynku malin na dłużej – podkreślił minister Telus.