w ,

Stawki za pielenie truskawek w 2022 roku

foto: istockphoto

Sezon upraw jagodowych może okazać się bardzo trudny dla producentów. Informacje o wojnie na Ukrainie powodującą wiele obaw wśród plantatorów. 

W związku z nadejściem wiosennych prac, na jednym z forum pojawiła się burzliwa dyskusja dotycząca pierwszych prac polowych w uprawie truskawki. Producenci truskawek podjęli dyskusję na temat stawki w roku 2022 za pielenie truskawek.

Większość plantatorów z Polski wskazuję, że w tym roku płaci stawkę 15 złotych za godzinę przy pracach pielenia truskawek. 

Znajduje się, też pewna grupa komentujących, która jasno wskazuję, że stawka 15 złotych za godzinę w tym roku za prace polowe to zbyt niska stawka. Komentujący wskazują że, na umowie etatowej Ukraina zarabia  20 złotych za godzinę. Sugerowane za pielenie też stawki 20 i 25 złotych za godzinę. Pytanie: czy, rolników stać na taką drogą siłę roboczą?

Oczywiście cała dyskusja między producentami truskawek jest bardzo gorąca, a zdania ile w tym roku płacić pracownikom za godzinę pielenia są bardzo mocno podzielone. Osoby pielące komentują, że nie chcą pracować w polu za 15 złotych, podnoszą w komentarzach argument drożyzny. Cóż się też dziwić wkurzonym producentom truskawek, sytuacja w polskim rolnictwie się nie polepsza. Dodatkowo w tym roku rolnicy mają problemy ze znalezieniem pracowników oraz zostali obłożeni większymi opłatami za prąd, gaz i nawozy, co przekłada się na negatywne nastroje w branży.

Przypomnijmy, że w roku ubiegłym (jak i zarówno w 2020r.) stawka za pielenie truskawek wynosiła od 12 do 15 złotych za godzinę w zależności od lokalizacji, warunków wyżywienia i zamieszkania dla pracowników.

Obecna sytuacja niestety nie jest łatwa dla pracowników jak i pracodawców. Jaka Waszym zdaniem powinna obowiązywać stawka godzinowa za pielenie truskawek? Zapraszamy do komentowania pod artykułem.

UDOSTĘPNIJ

16 komentarzy

Dodaj odpowiedź
  1. Podajcie adres kto i gdzie płaci po 20 zł na godzinę. Nie siejcie propagandy płacą 13 – 14 zł to max i jeszcze nie chcą przyjmować bo mają tanich Ukraińców którym rząd polski na koszt Polaków płaci socjal.

  2. Wiecie co ja pracuje u sadownikow i tylko jedno słyszę że wam wiecznie mało bo wy kredyty macie,A pies Was trącał zacznijcie i wy pracować A nie ludźmi się wyslugujecie i

  3. Ja sama jestem sadownikiem i ja nie widzę żeby za każdego rządu żyło się bardzo dobrze. Sadownik już dokłada do gospodarstwa a zyski marne. Ocknij się człowieku a chwała to się pisze przez ch a nie samo h

    • Huj zawsze mało będzie każdemu nikt nikomu jeszcze nie dogodził to czerwoną zapierdalać każdemu się coś nie podoba to zamknij biznes!!!

  4. Jestem rolnikiem i za każdych rządów żyje się bardzo dobrze. Jak jeszcze będzie holding Kowalczyka to jego familia będzie dobrze miała jak my wszyscy. Hwała PiS.

    • Ja w tym roku więcej jak 15 nie dam bo zwyczajnie nie stać mnie na podwyższenie stawki. Ludzie którzy przychodzą plewić myślą że mi wszystko spływa z nieba jak deszcz. Chcą podwyżek ale sami się za uprawy owoców nie chcą zabrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chciał polubownie dogadać się ze szkółkarzem, ale chyba się nie uda…

Mimo bardzo dużej podaży, ceny jabłek poszły lekko w górę.