w ,

Stawki za pielenie truskawek w 2022 roku

foto: istockphoto

Sezon upraw jagodowych może okazać się bardzo trudny dla producentów. Informacje o wojnie na Ukrainie powodującą wiele obaw wśród plantatorów. 

W związku z nadejściem wiosennych prac, na jednym z forum pojawiła się burzliwa dyskusja dotycząca pierwszych prac polowych w uprawie truskawki. Producenci truskawek podjęli dyskusję na temat stawki w roku 2022 za pielenie truskawek.

Większość plantatorów z Polski wskazuję, że w tym roku płaci stawkę 15 złotych za godzinę przy pracach pielenia truskawek. 

Znajduje się, też pewna grupa komentujących, która jasno wskazuję, że stawka 15 złotych za godzinę w tym roku za prace polowe to zbyt niska stawka. Komentujący wskazują że, na umowie etatowej Ukraina zarabia  20 złotych za godzinę. Sugerowane za pielenie też stawki 20 i 25 złotych za godzinę. Pytanie: czy, rolników stać na taką drogą siłę roboczą?

Oczywiście cała dyskusja między producentami truskawek jest bardzo gorąca, a zdania ile w tym roku płacić pracownikom za godzinę pielenia są bardzo mocno podzielone. Osoby pielące komentują, że nie chcą pracować w polu za 15 złotych, podnoszą w komentarzach argument drożyzny. Cóż się też dziwić wkurzonym producentom truskawek, sytuacja w polskim rolnictwie się nie polepsza. Dodatkowo w tym roku rolnicy mają problemy ze znalezieniem pracowników oraz zostali obłożeni większymi opłatami za prąd, gaz i nawozy, co przekłada się na negatywne nastroje w branży.

Przypomnijmy, że w roku ubiegłym (jak i zarówno w 2020r.) stawka za pielenie truskawek wynosiła od 12 do 15 złotych za godzinę w zależności od lokalizacji, warunków wyżywienia i zamieszkania dla pracowników.

Obecna sytuacja niestety nie jest łatwa dla pracowników jak i pracodawców. Jaka Waszym zdaniem powinna obowiązywać stawka godzinowa za pielenie truskawek? Zapraszamy do komentowania pod artykułem.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

12 komentarze

  1. Wiecie co ja pracuje u sadownikow i tylko jedno słyszę że wam wiecznie mało bo wy kredyty macie,A pies Was trącał zacznijcie i wy pracować A nie ludźmi się wyslugujecie i

  2. Ja sama jestem sadownikiem i ja nie widzę żeby za każdego rządu żyło się bardzo dobrze. Sadownik już dokłada do gospodarstwa a zyski marne. Ocknij się człowieku a chwała to się pisze przez ch a nie samo h

    • Ja w tym roku więcej jak 15 nie dam bo zwyczajnie nie stać mnie na podwyższenie stawki. Ludzie którzy przychodzą plewić myślą że mi wszystko spływa z nieba jak deszcz. Chcą podwyżek ale sami się za uprawy owoców nie chcą zabrać.

Chciał polubownie dogadać się ze szkółkarzem, ale chyba się nie uda…

Mimo bardzo dużej podaży, ceny jabłek poszły lekko w górę.