w ,

Stawki za jabłka przemysłowe 8 grudnia 2021r.

Rynek jabłek przemysłowych od około miesiąca odnotowuję wzrosty cenowe.

15 listopada odnotowane zostały pierwsze delikatne wzrosty cen na przetwórniach. Na skupach w powiecie Grójeckim ceny za zwykły przemysł przeważnie wynosiły od 0,28 do 0,30 zł/kg.

Kilogram jabłek do przetwórstwa w powiecie Grójeckim na dzień 8 grudnia 2021r. płaci 45 gr/kg. Jabłka z przeznaczeniem na suchy przemysł płacą 46 gr/kg.

Stawki za jabłka przemysłowe są akceptowane przez sadowników, niemniej jednak należy pamiętać, że przetwórstwo jabłek na rynku Polskim to duży gracz i większość towaru w sezonie i tak zostało zakupione po niskich cenach sięgających około 20 gr/kg.

Przypomnijmy tylko, że w analogicznym okresie roku poprzedniego, stawki za jabłka przemysłowe wynosiły od 0,45 do 0,50 zł/kg.

W branży od wielu lat mówimy, że ceny jabłek przemysłowych wpływają na ceny jabłek deserowych. Czy możemy w związku z wzrostem ceny przemysłu spodziewać się wzrostu na ceny jabłek deserowych?

________________________________________________________

Przypomnijmy artykuł:

Obserwując ceny za jabłka Idared na przemysł i sortowanie, śmiało można żec, że sytuacja jest na granicy absurdu.

Średnia cena po przesortowaniu jabłka odmiany Idared wynosi około 50 groszy za kilogram, sprzedaż jabłek na suchy przemysł (soki) wynosi około 45 groszy za kilogram.

Jak oznajmił jeden z sadowników :

Gdybym wiedział, że przyjdzie mi oddawać jabłko na deser 5 groszy drożej, niż na przemysł, nie najmował bym ludzi do zbioru tego jabłka tylko trząs drzewa jak wiśnie i zbierał kombajnem towar, a następnie sprzedał o tej porze roku jak sprzedaje jabłko deserowe, tyle, że przemysłowe.

Polskie jabłko do przemysłu – czy powinniśmy z tym walczyć?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 komentarzy

  1. Jabłka na tym zdjęciu to chyba jakiś Odpad a nie towar na soki i koncentrat. Czy państwo mogliby podjąć temat co my pijemy w kartonach.Rozmowa jest tylko ocenie przemysłu ale chyba nie takiego.

Białoruskie embargo, które władze wprowadzą od 1 stycznia w odpowiedzi na zachodnie sankcje, obejmie m.in. owoce

Czy ambicje zwyciężą nad zdrowym rozsądkiem – jaka przyszłość Krajowego Planu Strategicznego?