w

Spodziewane są mniejsze zbiory holenderskich jabłek i gruszek

Oczekuje się, że holenderskie zbiory jabłek i gruszek będą w tym roku mniejsze niż w roku ubiegłym. Szacunkowe zbiory to 207 milionów kilogramów jabłek i 341 milionów kilogramów gruszek. Wynika to wyraźnie z informacji z GroentenFruit Huis i NFO opartych na grupie roboczej ds. szacunków zbiorów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem całkowite zbiory jabłek w 2023 r. będą o około 12 proc. niższe ze względu na mniejszy areał i niższą produkcję na drzewach. Niższa produkcja jest częściowo spowodowana chrząszczem kwiatu jabłoni, dzięki czemu niektóre kwiaty nie rosną w owoce.

Elstar, z udziałem wynoszącym 40 procent,  jest zdecydowanie najczęściej uprawianym jabłkiem w Holandii. W tym roku spodziewane są zbiory w wysokości 82 milionów kilogramów Elstara, o 8 procent niższe niż w ubiegłym roku. W przypadku drugiej odmiany w Holandii, Jonagold (w tym Jonagored), przyjmuje się 50 milionów kilogramów. Następnie najczęściej zbieranymi odmianami są Kanzi i Rode Boskoop.

Źródło: NFO

Zbiory konferencji, które stanowią ponad trzy czwarte holenderskich zbiorów gruszek, szacuje się na 263 miliony kilogramów. To o 2 proc. mniej niż w 2022 roku. Gruszka Konferencja ponownie w tym roku ma swój charakterystyczny brązowy kolor. Doyenné du Comice i Beurré Alexander Lucas są najczęściej uprawianymi odmianami gruszy, licząc na 22 miliony kilogramów i 20 milionów kilogramów. Zbiory Xenii (13 mln kg) i Migo (8 mln kg) mają być większe niż rok temu.

Źródło: NFO / ZSRP

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Duże sieci handlowe wypierają z rynku małe rodzinne sklepy

„Porzeczki za darmo i bez pytania”. Rolnik rozdaje owoce, bo nie stać go na zbiór