w , ,

Skuteczna ochrona przed mączniakiem w jabłoni, gruszy i truskawce !

Niestety uprawy sadownicze potrzebują stałej ochrony pod względem atakowania ich przez choroby. Jedną z najgroźniejszych, a zarazem najczęściej bagatelizowanych przez sadowników chorób jest mączniak prawdziwy. Choroba ta, zwłaszcza w przypadku nieskutecznej lub spóźnionej ochrony, może nieść bardzo dotkliwe straty w plonie dla sadowników.

Objawy mącznika są widoczne już wczesną wiosną. Drzewa są słabe, zostaje zahamowany wzrost nowych przyrostów, słabiej zawiązują pąki oraz jakość owoców jest na znacznie niższym poziomie, co utrudnia ich sprzedaż. Najbardziej charakterystycznym objawem mączniaka jest mączny osad na liściach, przyrostach czy pąkach kwiatowych. Jak przeciwstawić się mącznikowi? Jaki produkt wybrać? Na który produkt ochronny postawić i dlaczego?

Znanym i cenionym produktem w walce przeciwko mączniakowi jest Talius Sad.

Talius™ Sad – dobrze znany producentom jabłek i gruszek

Talius Sad to skuteczne rozwiązanie w ochronie przed mączniakiem. Dzięki wysokiej skuteczności działania, translaminarnemu i gazowemu przemieszczaniu się, środek chroni rośliny oraz hamuje kiełkowanie i żywotność zarodników.

Warto dodać, że produkt do walki z mącznikiem jakim jest Talius Sad jest odporny na zmywanie przez deszcz, skuteczność działania pozostaje na tym samym poziomie, jeśli deszcz spadnie po dwóch godzinach od aplikacji. W trakcie sezonu możemy wykonać do 3 zabiegów, uwzględniając 7-10 dniowych odstępów pomiędzy poszczególnymi aplikacjami.

Maksymalna dawka preparatu to 0,3 l/hektar (167 ml na 10 000 m2 LWA). Środek należy stosować zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby od fazy mysiego ucha do fazy, gdy owoc osiąga połowę typowej dla odmiany wielkości (BBCH 10–75).

Niżej zobrazowany termin stosowania produktu TALIUS SAD:

Źródło: Magazyn Dobra Uprawa.

Pozostałości substancji czynnej w produkcie Talius Sad są poniżej dopuszczonego w Unii Europejskiej poziomu NDP wynoszącego 0,08 mg/kg i utrzymują się maksymalnie 50 dni po zastosowaniu.

Produkt jest skuteczny i bezpieczny nie tylko dla jabłoni, ale również i truskawek!

W roku 2021 do Programu Ochrony truskawek dodano, skuteczne narzędzie w walce z mączniakiem truskawki, czyli produkt Talius Sad.

Z kolei w uprawie truskawki mączniak prawdziwy to jedna z tych chorób, której plantatorzy obawiają się najbardziej.  Choroba ta wywołana jest przez grzyba Podosphaera aphanis, którego zarodniki rozprzestrzeniają się na liście, kwiaty lub owoce truskawek, gdzie kiełkują i wytwarzają grzybnię. Objawami zakażenia mączniakiem prawdziwym są charakterystycznie zwinięte liście z białym nalotem na spodniej stronie. Ponadto, na górnej i dolnej powierzchni liści pojawiają się też fioletowo-czerwone plamy. Porażone kwiaty wytwarzają zdeformowane owoce lub w ogóle nie mają owoców.

W uprawach truskawki Talius™ Sad może być stosowany maksymalnie dwa razy w sezonie, przy zachowaniu 7-10 dniowego odstępu między aplikacjami, każdorazowo w dawce 0,375 litra na hektar.

Talius™ Sad zawiera proquinazyd, substancję czynną z grupy chinazolin. W uprawach truskawki może być stosowany maksymalnie dwa razy w sezonie, przy zachowaniu 7-10 dniowego odstępu między aplikacjami, każdorazowo w dawce 0,375 litra na hektar.  Zabiegi wykonujemy zapobiegawczo lub interwencyjnie po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby, przed zbiorem owoców aż do momentu, gdy pierwsze owoce osiągną charakterystyczną barwę (BBCH 85). Można go także zastosować po zakończeniu zbiorów. Bardzo ważna cecha tego środka to krótki okres karencji wynoszący tylko 3 dni. Ma to bardzo duże znaczenie nie tylko w przypadku owoców deserowych, ale także tych kierowanych do przetwórstwa. W ramach przeprowadzonych badań, których celem było sprawdzenie poziomu pozostałości substancji aktywnej Talius™ Sad – wyraźnie widoczny jest bezpieczny profil stosowania tego preparatu w uprawie truskawki.  

Pamiętaj! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogródki działkowe kosztują nawet kilkaset tysięcy złotych

Ceny truskawek przemysłowych w powiecie Grójeckim – 6 czerwca 2022r.