w , ,

Siatki i folie, czyli jak wygląda ochrona sadu w praktyce. Czy, to się opłaca?

Ostatnie lata w Polsce obfitowały w intensywne gradobicia, które dały do myślenia wielu sadownikom w kwestii inwestycji w siatki przeciw-gradowe. Siatki ochronne mogą służyć w sadownictwie nie tylko do zabezpieczenia drzew przed gradem. Często stosuje się je w celu ochrony plonu przed ptakami, czy owadami.

Firma „Dwa jabłka” specjalizuje się w kompleksowej obsłudze konstrukcji sadowniczych, ale przede wszystkim jest znana z montażu siatek przeciwgradowych i osłon foliowych. Ta polska  firma wprowadziła nowość – białą tytanową siatkę „Tytan Power” o wysokiej odporności na promieniowanie UV, która wytrzymuje ponad 20 lat.

Bardzo dobrze rozprasza światło, co pozwala uzyskać dużo światła w dolnych partiach drzew. Nie tracimy owoców w dolnej partii drzewa, jest równomierne rozłożenie owoców – informuje Krzysztof Zatorski.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że montaż konstrukcji przeciwgradowej nie służy wyłącznie ochronie przed gradem. Poprawnie zainstalowane rusztowanie ma o wiele wyższą wytrzymałość niż tradycyjne rusztowania podporowe stosowane w sadach. Daje również możliwość prowadzenia drzewek na samych drutach, bez konieczności stosowania dodatkowych podpór pod każde drzewko. Zamknięcie całej plantacji siatką oprócz ochrony przed gradem zapewnia również ochronę przed niektórymi szkodnikami, dlatego im lepiej okryta plantacja, tym więcej powszechnych problemów odchodzi w niepamięć. Warto zaznaczyć, że montaż systemu przeciwgradowego to całkowicie ekologiczne rozwiązanie, które nie ma negatywnego wpływu na ekosystem, stąd prawdopodobnie z biegiem lat oferowane rozwiązania będą zyskiwały na popularności.

Jaki kolor siatki pod, jaką uprawę? 

Możemy założyć siatkę szarą na czereśnie oraz borówkę, na borówkę również możemy założyć siatkę czarną. Borówka jest rośliną podszytu leśnego, więc takie zacienie jest dla niej odpowiednie. Kolorami siatek możemy osiągnąć wcześniejszy zbiór danej uprawy lub go opóźnić. Siatki należy dostosować do danej plantacji oraz dobrać odpowiednie parametry. Dzięki naszemu doświadczeniu i testom, jakie przeprowadziliśmy zanim wprowadziliśmy do sprzedaży siatki, jesteśmy w stanie wiele pomóc klientom – informuje Przemysław Panek.

W sadach czereśniowych coraz częściej producenci decydują się na stosowanie folii. Stosowanie folii może przedłużyć zbiór w granicy 10 dni, co według wszystkich badań które na przykład przeprowadzili Włosi daje około 20% towaru więcej.

Osłony z folii stosowane w produkcji czereśni i owoców miękkich skutecznie chronią owoce przed pękaniem. Folię rozwija się wyłącznie w ostatnim okresie przed zbiorem, kiedy owoce są najbardziej narażone na pękanie pod wpływem nadmiernej wilgoci.

Zamontować folię przy naszych konstrukcjach jest jak układanie lego. Można sobie robić to partiami najpierw zakładamy betony, spinamy i kolejna inwestycja za rok dochodzą pieniądze zakładamy siatkę, rok czy dwa później zakładamy folie. W tym systemie w którym my robimy to to nie ma najmniejszego problemu żeby to co roku coś tam dokładać – informuje Krzysztof Zatorski.

Zamknięcie całej plantacji siatką oprócz ochrony przed gradem, deszczem i ptakami zapewnia również ochronę przed niektórymi szkodnikami, dlatego im lepiej okryta plantacja, tym więcej powszechnych problemów odchodzi w niepamięć. Szczelne zamkniecie boków przy zastosowaniu specjalnych bigli podtrzymujących siatkę zabezpiecza plantację przed ptakami. Dla plantatorów których głównym problemem są ptaki oferujemy system spinania siatki za pomocą gum bungee, które uniemożliwiają szkodnikom przedostanie się do środka. Zastosowanie siatki insektowej na bokach plantacji pozwala natomiast zabezpieczyć uprawy przed owadami jak np. Drosophilla suzukii, szczególnie uciążliwa w uprawach czereśni.

Więcej na temat typów siatek, odpowiedniego doboru do danej uprawy oraz nowościach dla sadowników w ofercie „Dwa Jabłka” w filmie niżej:

Jaki jest koszt założenia siatki na jeden hektar?

Niektórzy twierdzą, że jest to nieopłacalne. To jest proste do policzenia: konstrukcja jako konstrukcja jakakolwiek na tym polu musi być zrobiona, jeżeli zakładamy strunobeton dochodzi nam z metr długości więcej, to nie są jakieś wielkie pieniądze, a zawsze w przyszłości można na tym zamontować siatkę. Jak konstrukcja jest zrobiona to sama siatka jest w granicach gdzieś około na dzień dzisiejszy metrach 30 tys zł na hektar. Jeżeli ktoś zbierze 60 ton jabłka i to jabłko dajmy na to będzie pobite przez grad i ono pójdzie w przemysł po 50 groszy, a przy jakimś tam w miarę roku to jabłko deserowe będzie kosztowało 1,5 mamy złotówkę różnicy! Czyli, mamy 60 000 zł różnicy na tym hektarze to nam daje praktycznie 30 zł tylko wyrzucenia na tą siatkę. praktycznie zwrot w ciągu jednego roku takiej takiej instalacji – informuje Przemysław Panek.

Więcej informacji mogą Państwo uzyskać na stronie www.dwajablka.pl 


UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny czereśni na rynkach hurtowych – 24 lipca

Spadły ceny wiśni na skupie – 24 lipca