w

Sezon borówkowy dobiega końca

Agrobiznes TVP w dniu 10.09.2020 informuje: Sezon borówkowy dobiega końca. Od początku zbiorów popyt przewyższa podaż, ponieważ z powodu wiosennych mrozów i ulewnych opadów deszczu, borówek na niektórych plantacjach było znacznie mniej.

Zabrakło pracowników, by zebrać wszystko…

Nie wiedzieliśmy czy będziemy mieli pracowników do zbiorów i czy będziemy w stanie gdziekolwiek sprzedać nasze owoce

– Remigiusz Kaczorek.

Skutki pandemii to jedno, drugie to pogoda.

Niektórzy mieli o 30-40 % niższe zbiory, natomiast były przypadki, gdzie nawet 90 % zbiorów uległo zniszczeniu, i Ci plantatorzy mogą mówić o roku totalnej klęski

–  Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

To skutek wiosennego mrozu, podtopień, miejscami także gradobicia.

W jednym roku zaliczyliśmy i susze i podtopienia plantacji. U nas akurat było około 40 % tego plonu normalnego, ale sezon z dużymi problemami zakończył się w miarę, nie na minusie.

Na niektórych plantacjach zbiory już zakończone.

Jesteśmy już po sezonie. Sezon był krótki, było to też spowodowane tym, że jedna z późniejszych odmian, mamy w sumie trzy odmiany, zmarzła nam praktycznie w 100 procentach.

– Lucyna Kaczorek.

Jednak są miejsca, gdzie plantatorzy mogą zaliczyć sezon do udanych.

Zainteresowanie owocami borówki było na tyle wysokie, a możliwości nasze jako plantatorów podania tych owoców na rynek na tyle niskie, że no spowodowało to jednak, że ta cena utrzymała się, szczególnie w wysypie, czyli w maksimum zbiorów.

– Ireneusz Komorowski.

Ale jak twierdzą plantatorzy, wysokie stawki nie do końca wynagradzają straty, bo gdy zbiory są o połowę niższe, wyższa o 20% cena nie pomoże.

Myślę, że cena borówki amerykańskiej dla niektórych może wydawać się wysoka, ale nie widzą jak dużych nakładów ona wymaga, jak dużo trzeba zainwestować i jak bardzo trzeb się poświęcić. Sezon naprawdę zaczyna się w styczniu i trwa przez wiele miesięcy, często do końca października.

– mówi Lucyna Kaczorek.

Polska jest jednym z największych producentów borówki amerykańskiej na kontynencie, z roku na rok plantacji przybywa, czy oby nie za szybko?

Źródło: Agrobiznes, TVP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Uwaga! Groźny szkodnik! Drosphila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła.

Gazociąg przez sady?