w ,

Serbscy producenci powiedzieli, że 80% zbiorów malin w kraju zmarzło!

W zeszłym tygodniu analitycy z EastFruit opublikowali szczegółową analizę cen malin, w której przewidywali wzrost ceny tej jagody na Ukrainie i na świecie. Głównym powodem była niemal powszechna redukcja powierzchni i produkcji jagód w wiodących krajach eksportujących mrożone maliny: w Serbii, Polsce, Bośni i Hercegowinie oraz na Ukrainie. W tym tygodniu pojawiły się dodatkowe dowody na wysokie prawdopodobieństwo takiego scenariusza rozwoju rynku malin – serbscy producenci powiedzieli, że 80% zbiorów malin w kraju zmarzło z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

Według prezesa Stowarzyszenia Producentów Malin Dobrivoe Radovich, „zbiory malin z powodu chorób będą o 50-70 procent niższe niż w poprzednich latach, a nawet o 80 procent niższe z powodu niedawnego śniegu, gradu i sztormowej pogody”.

Niskie ceny zeszłorocznych malin zmusiły rolników do oszczędzania na środkach ochrony przed chorobami i szkodnikami malin, co mogło również negatywnie wpłynąć na produkcję malin.

Niemniej jednak, nawet jeśli Serbia straciła jedną trzecią zbiorów malin z powodu złej pogody, w połączeniu ze spadkiem powierzchni, może to prowadzić do umocnienia światowych cen mrożonych malin, nawet bardziej znacząco niż przewidywaliśmy na początku tygodnia.

W 2018 r. Serbia zarobiła 261 mln USD na eksporcie mrożonych malin i jeżyn, co stanowiło około 29% światowego rynku. Trzy lata wcześniej Serbia zarobiła 40 milionów dolarów więcej. Jednocześnie pod względem ilościowym eksport nadal rósł i osiągnął rekordową wartość 135 tys. Ton w 2018 r. – o 40 tys. Ton więcej niż w 2014 r.

Zatem, jeśli produkcja malin w 2019 r. Zmniejszy się, w tym sezonie może nastąpić załamanie trendów w Serbii, co pozwoli nam mieć nadzieję na wzrost średnich cen światowych i pomoże zapewnić, że ceny malin będą znacznie wyższe niż w 2017 i 2018 r. .

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szara pleśń atakuje truskawki! Co jest bezpieczne do stosowania podczas zbiorów?!

PIORiN: Nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski!