Szara pleśń atakuje truskawki! Co jest bezpieczne do stosowania podczas zbiorów?!

Zbiory truskawek to nie tylko lada wyzwanie dla plantatorów pod względem organizacji pracowników, przygotowanie upraw, ścielenie słomą, ale i również dylemat jak zabezpieczyć plantację podczas zbiorów od chorób grzybowych. Presja Unii Europejskiej oraz konsumentów do produkcji owoców z jak najmniejszą ilością pozostałości lub owoców  ekologicznych jest ogromna! Coraz częściej chcemy sprostać tym trudnym wyzwaniom… do tego niezbędna okazuję się agrotechnika i odpowiednie produkty.

Zmorą, każdego plantatora truskawki podczas zbiorów jest groźna choroba SZARA PLEŚŃ i ten problem nie dotyczy tylko ekologicznych upraw ale i również zwykłych! Pogoda w tym roku nie rozpieszcza nas a szara pleśń to najczęstsza choroba truskawek.

Objawy szarej pleśni na truskawkach

Szara pleśń powoduje przede wszystkim gnicie owoców. Grzyb atakuje już w czasie kwitnienia. Na kolejnym etapie zielonych owoców pojawiają się brązowobrunatne powierzchnie plam, dojrzałe owoce atakuje zgnilizna, która pokrywa się szarym nalotem. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć i  temperatura powyżej 15 st.C. W latach ciepłych i wilgotnych, z dużą ilością opadów w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców porażeniu może ulec nawet ponad 50 proc. truskawek.

Jak zapobiegać szarej pleśni truskawki? Mamy wiele produktów dostępnych na rynku, pytanie tylko co zastosować podczas zbiorów?

Dość niedawno, spotkałam się z produktem “PRESTOP®” – brak karencji i brak pozostałości w owocach.

Informacja ważna: 

Prestop został dopuszczony do obrotu jako fungicyd biologiczny przez MRiRW  oraz posiada dopuszczenie  do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Biologiczny środek grzybobójczy przeciwko:chorobom korzeni wywołanych grzybami: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia oraz Fusarium.oraz chorobom liści wywołanych grzybami z rodzaju: Botrytis i Didymella.

PRESTOP® zawiera grzybnie i zarodniki Gliocladium catenulatum, naturalnie występującego grzyba.

Skutecznie zwalcza różne rodzaje patogenów:

szarą pleśń i suchą zgniliznę wywoływaną przez grzyby z rodzaju Botrytis cinerea, atakującą pomidory, paprykę, ogórki, rośliny aromatyczne, rośliny ozdobne oraz truskawki,

– czarną zgniliznę ogórków (Didymella bryoniae).

– zgorzel siewek oraz choroby korzeni wywołane przezPythium, Rhizoctonia, Phytophthora oraz Fusarium, atakujące warzywa, zioła i rośliny ozdobne.

Informacje do pobrania o produkcie:

Prestop in integrated pest management tark Original tlumaczenie PL Azelis bag

Leaflet PRESTOP 02 2018

Więcej informacji uzyskacie również :

Azelis Poland Sp z o.o.

+48 22 860 73 23

UWAGA! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.