w , ,

Ściółkowanie truskawek. Czy warto?!

Maj to okres pierwszych truskawek ale i największych prac fizycznych przy nich. Już teraz konsumenci mogą kupować Polskie truskawki nie tylko z tuneli ale i również z gruntu. Przed zbiorami plantatorzy muszą włożyć wiele wysiłku, w to aby owoce były piękne, duże i dorodne. Jedną z wielu prac fizycznych, którą wykonują plantatorzy truskawek  jest ścielenie słomą swoich plantacji.

Ścielenie słomą truskawek w rzędach ma wiele zalet:

  • pomaga w walce z chwastami;
  • dojrzałe owoce szybko schną po deszczu i nie stykają się z powierzchnią gleby, więc rzadziej dotykają je choroby;
  • truskawki nie są brudne piaskiem;
  • osoby pracujące przy zbiorach podczas mokrej pogody nie brudzą się tak jak przy zalanych wodą alejkach.

Zaleca się wykonać ściółkowanie w okresie kwitnienia kiedy kwiatostany są uniesione (przed zbiorami). Do ściółkowania używa się przede wszystkim słomę żytnią lub pszenną można wykorzystać również korę drzew iglastych.

Na 1 ha zużywa się około 2 – 3 tony słomy.

Wielu plantatorów truskawek ścieli ręcznie słomą swoje plantacje. Jest to bardzo mozolna jakże i ciężka praca… Niektórzy decydują się na wynajęcie lub zakup maszyny, która raz że ułatwia pracę a dwa, że wychodzi to kilkakrotnie szybciej czasowo niż praca ludzka. Tak czy owak… za pracę maszyny lub ludzi należy zapłacić…

Czy drogo wychodzi nas taka przyjemność i czy warto? Czy warto wynająć maszynę do tej jakże mozolnej i ciężkiej pracy jaką jest ścielenie słomą truskawek, opowiedział Pan Grzegorz Janus z gminy Jasieniec:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOWR: Ogromny popyt w Indiach na jabłka Polskie i owoce miękkie!

Co robić, gdy zawiązki zaczynają się sypać?