w

Sankcje na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do Unii Europejskiej

Powstał projekt uchwały, w której Sejm zwraca się do Komisji Europejskiej z apelem o wprowadzenie sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do Unii Europejskiej – ustalił portal tvp.info.

We wtorek wieczorem portal poinformował, że dotarł do treści projektu sejmowej uchwały. „Wzywamy Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE” – czytamy w dokumencie.

Pieniądze płyną do Rosji

„Import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi w dalszym ciągu generuje ogromne dochody dla producentów, handlowców i budżetów tych państw. Naszym moralnym obowiązkiem jest zaprzestanie handlu, który może bezpośrednio, lub pośrednio przyczynić się do wzmocnienia zdolności Rosjii wspierającej jej Białorusi do kontynuowania wojny z Ukrainą. Tym bardziej że rosyjski import może zawierać zboża skradzione z okupowanych terytoriów Ukrainy” – głosi treść projektu uchwały.

Dalej czytamy, że coraz bardziej oczywisty staje się też negatywny wpływ handlu z tymi krajami na jednolity rynek, a import z Rosji i Białorusi obejmuje żywność i produkty rolne, które unijny sektor rolno-spożywczy może zapewnić sobie sam, i do tego przy znacznie wyższych standardach produkcji i jakości.

„Rosja kontynuuje swoją strategię traktowania żywności jako broni, powodując zakłócenia ukraińskich dostaw produktów rolnych na całym świecie. Dlatego głównym priorytetem UE powinno być dalsze wspieranie Ukrainy w przywróceniu eksportu do krajów, które tego najbardziej potrzebują” – czytamy w projekcie, cytowanym przez przez tvp.info.

źródło: money.pl

UDOSTĘPNIJ

Na polski rynek nie trafi niemal 3,5 tony miodu z Ukrainy

Sytuacja w rolnictwie wciąż jest trudna. Fala bankructw może być nie do zatrzymania