w ,

Sadownicy szacują nawet do 95% uszkodzeń pąków kwiatowych w poszczególnych odmianach!!!

Ostatnia noc z 17 kwietnia na 18 kwietnia przyniosła przymrozki na terenie całej Polski. Temperatury, które występowały sięgały od -0,5 stopni Celsjusza a w niektórych lokalizacjach nawet – 6 stopni Celsjusza.

Sadownicy wstawiają zdjęcia termometrów! Temperatury w nocy nawet – 6 °C!

Wielu sadowników dzielnie walczyło całą noc z przymrozkami stosując: zraszanie nadkoronowe drzew, maszyny zamgławiające i nagrzewające powietrze, Agrofrost, palenie świec, paleniska, palenie mokrej słomy.

Sadownicy już teraz  na forach informują o  zróżnicowanym poziomie uszkodzeń pąków kwiatowych. Szacują od 10% do 95% uszkodzeń pąków kwiatowych w poszczególnych odmianach. Uszkodzenia występują w większości sadów, które nie były zabezpieczone przed przymrozkami.

Według amerykańskich badań w fazie zielonego pąka temperatura krytyczna powodująca 90% uszkodzeń pąków/kwiatów to – 6 stopnia Celsjusza, natomiast Niemieccy naukowcy uważają, że krytyczna temperatura powodująca ogromne straty w fazie zielonego pąka to – 4 stopnie Celsjusza.

Temperatura – 2,5 stopnie Celsjusza w fazie zielonego pąka powoduje maksymalnie 10% uszkodzeń pąków/kwiatów!

Pamietajmy, iż skala uszkodzeń mrozowych zależy również od innych czynników: długość trwania przymrozku, wilgotność powietrza, gleba, wrażliwość poszczególnych odmian.

Niżej zamieszczamy kilka zdjęć sadowników zamieszczonych w komentarzach na facebook „kobieta w sadzie ” oraz z grupy facebook „sadownictwo – doradztwo”:

Foto: Dominik Markiewicz „Idared, Gala, Prince bez nadkoronówki wszystko czarne”
Foto: Majkel „Idared 95% – 98% strat”
Foto: Anna Górecka okolice Jasieńca
Foto: Paweł Cieślak odmiana Boskoop okolice Mogielnicy
Foto: Mateusz Kopka
FOTO: Kamil Porada

Zobacz również:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadownicy wstawiają zdjęcia termometrów! Temperatury w nocy nawet – 6 °C!

Palenie słomy i drewna w celu ochrony przed przymrozkami – CZY TO DZIAŁA?