w ,

Sadownicy chcą powyżek !

Foto: www.istockphoto.com

Branża handlowa w Polsce stoi dziś przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest transformacja cyfrowa. Konieczne jest wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, usprawniających procesy zakupowe, produkcję i dystrybucję dóbr. Rozwijając biznes oraz dbając o zachowanie konkurencyjności, nie można pozostać w tyle za dynamicznymi zmianami ekosystemu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy znacznie uwidocznił się wzrost e-commerce oraz nastąpiła intensyfikacja wdrażania działań proekologicznych. Były to główne tematy 4 edycji Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji, który rozpoczął się wczoraj  w Warszawie

O wyzwaniach dla rolnictwa w obecnej sytuacji rozprawiano podczas debaty ,,Z sadu i pola na salony”. Sieci sklepów chcą mieć możliwie wysokie marże, jednak dobrze wiedzą, że zbyt drogi towar odgoni od nich klientów. W rezultacie celem jest też wysoki obrót, czyli możliwie niskie ceny dla klientów. Ja te cele pogodzić? Cena musi być optymalna, żeby zapewniała zarówno duży obrót, jak i możliwie wysoką marżę. To kłóci się często z celami producentów, którzy też chcą zarobić.

W Kongresie uczestniczył Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.  – Branża doświadczyła zerwania łańcuchów dystrybucji. Na 4 jabłka 3 eksportowaliśmy. Już w 2014 r. przerwany został eksport na rynek rosyjski. Konflikt z Białorusią przerwał kolejny łańcuch. Wojna zatrzymała całkowicie kanały dystrybucji do Rosji, Białorusi, Kazachstanu – opisywał sytuację branży.

Nie widzieliśmy dotąd dialogu między branżą detaliczną a naszą branżą. Sieci handlowe muszą się dostosowywać do spadku siły nabywczej ludzi i mogą to chcieć wykorzystywać. Trzeba jednak uwzględniać inflację na poziomie producenta. Nasza inflacja kosztowa jest dużo wyższa niż 10 proc. zważywszy na ceny nawozów, paliwa, przekracza 50 proc. w niektórych segmentach rynku. Jeśli handel będzie wykorzystywał przewagę podaży nad popytem, to będą konflikty – ostrzegł.

Wskazał, że o ile rząd mówi o bezpiecznych poziomach zasobów żywności, to wcale nie ma pewności, czy tak będzie w przyszłości.

– Możemy doprowadzić do sytuacji, że pewność produkcji rolnej nie będzie utrzymana, bo rolnicy nie wytrzymają warunków rynkowych – wskazał Poseł.

źródło: polskiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

IMGW ostrzega: Przymrozki jeszcze wrócą dziś w nocy!

Powietrzny kombajn do zbioru deserowego borówki już wkrótce dostępny w Polsce!