w ,

Rynek nawozowy jest przygotowany do szczytu sezonu

Grupa Azoty opublikowała dane na temat szacunkowych wolumenów produkcji za styczeń 2024 roku. Dane te potwierdzają, że rynek nawozowy jest przygotowany do szczytu sezonu aplikacyjnego, co jest efektem zakupów dokonanych w grudniu.

W styczniu produkcja nawozów azotowych w spółkach Grupy Kapitałowej zmniejszyła się w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Szacunkowe wolumeny za styczeń to 199 tys. ton, podczas gdy w grudniu wyniosły one 281 tys. ton.

Produkcja nawozów specjalistycznych

W tym segmencie odnotowano wzrost poziomów produkcji. W styczniu szacunkowe wolumeny wyniosły 25 tys. ton, w porównaniu do 17 tys.ton w grudniu.

Produkcja nawozów wieloskładnikowych:

Szacunkowa produkcja w styczniu wyniosła 48 tys. ton, w porównaniu do 54 tys.ton w grudniu.

Produkcja OXO i Poliamidu:

Poziomy produkcji OXO i Poliamidu pozostały niezmienione. W obu przypadkach szacunkowe wolumeny za styczeń i grudzień wyniosły odpowiednio 11 tys. ton i 8 tys. ton.

Mocznik:

Napływ tanich produktów z Azji do Unii Europejskiej jest coraz bardziej widoczny w szacunkowych wolumenach mocznika. W styczniu produkcja wyniosła 48 tys. ton, podczas gdy w grudniu było to 74 tys.ton.

Szacunkowe poziomy produkcji nawozów azotowych w listopadzie i grudniu pozwoliły nam zabezpieczyć rynek krajowy w nawozy przed szczytem sezonu aplikacyjnego. Z kolei w styczniu obserwowaliśmy w tym roku większe zainteresowanie rolników nawozami specjalistycznymi. Niższe poziomy produkcji w moczniku odzwierciedlają aktualną sytuację na rynku Unii Europejskiej w tym obszarze – mówi Zbigniew Paprocki, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A.

Dane za styczeń 2024 roku wskazują na spadek produkcji nawozów azotowych,wzrost produkcji nawozów specjalistycznych i stabilizację w segmencie nawozów wieloskładnikowych, OXO i Poliamidu. Grupa Azoty odnotowuje również rosnącą konkurencję ze strony tanich produktów z Azji w segmencie mocznika.

źródło: grupaazoty.com

 

UDOSTĘPNIJ

Środki ochrony roślin zawierające klofentezynę nie będą mogły być stosowane w sadach!

IJHARS nałożyła na przedsiębiorców kary pieniężne oraz nakazała usunięcie z rynku wadliwych produktów.