w ,

Przemysław Kapka: Uszkodzenia pąków kwiatowych na poziomie 80-90%

foto: Osmia Future

Pierwszy tydzień kwietnia w sadach to fazy wegetacji: nabrzmiewanie pąków, mysie ucho i zielony pąk. W zależności od stanowiska, odmiany, kwatery, podkładki oraz mikroklimatu w danym miejscu może występować faza BBCH01 – BBCH10.

Ostatnie kilka nocy przyniosło sadownikom przymrozki ( rzec można mróz ), w niektórych regionach Polski odnotowano prawie minus 10 stopni Celsjusza.

W dniu dzisiejszym na Facebooku „Osmia Future” pojawiła się post prezentujący stan pąków w uprawie wiśni. Niestety skutki przymrozków, zaczynają być dosadnie widoczne. Pąki po przekrojeniu oddają barwę brązu, co wskazuje na przemarznięcie.

W naszych sadach (wiśnie) po dwóch nocach z przymrozkami na poziomie -5,5 stopnia pąki kwiatowe nie wyglądają zbyt ciekawie. Praktycznie każdy uszkodzony w większym lub mniejszym stopniu. Nasza strategia na ten sezon to zwiększenie 2-3 krotnie ilości pszczół na ha. W takiej sytuacji każdy kwiat musi być bardzo dobrze zapylony. Dajcie znać jak u Was sytuacja wygląda.

– czytamy w wpisie Facebook Osmia Future.

Zapytaliśmy Przemysława Kapkę, prezesa Osmia Future, który zamieścił film, o ocenę sytuacji w swoim regionie oraz możliwości ratowania uprawy po przymrozku. 

W naszym przypadku ( środek Polski) przymrozki utrzymywały się przez dwie noce na poziomie do -5,5 stopnia. To spowodowało uszkodzenia pąków kwiatowych w naszej wstępnej ocenie na poziomie 80-90%. Aby, uzyskać plon na optymalnym poziomie niezbędne jest zawiązanie 30% kwiatów. Już dzisiaj wiemy, że nie uzyskamy rekordowych plonów. Nie znaczy to jednak, że nie można uzyskać plonów, które zagwarantują zysk. W naszych sadach ilość kokonów murarki ogrodowej na 1 ha będzie przynajmniej 10 tyś. Zagwarantuje nam to że każdy zdrowy kwiat, którego słupek kwiatowy jest zdrowy wyda owoc. W jabłoni sytuacja wygląda „na oko” znacznie lepiej natomiast podstawa pąka jest uszkodzona. Będzie to miało wpływ na jego odżywienie oraz utrzymanie zawiązka podczas opadu czerwcowego. Dlatego, właśnie jeśli sadownicy nastawiają się na produkcję jabłka deserowego ( a w naszym przekonaniu powinni taką decyzję podjąć przed sezonem ) powinni pomyśleć o zapyleni już teraz. Lepiej zapylony kwiat to łatwiejsze przerzedzanie chemiczne, więcej nasion – więcej wapnia oraz wyrównane owoce.

  • – informuje Przemysław Kapka, prezes Osmia Future.
foto: Zrzut ekranu z aplikacji BeeGrow, prezentujący temperaturę na danej kwaterze uprawowej

Kiedy jest optymalny czas na wystawienie kokonów z murarką?

Optymalny czas na wystawienie kokonów do sadu, to koniec przyszłego tygodnia a maksymalnie do 20 kwietnia – informuje Przemysław Kapka, prezes Osmia Future.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Minister Rolnictwa zorganizował posiedzenie sztabu kryzysowego

Do kieleckich sklepów ogrodniczych dotarła już najnowsza dostawa sadzonek jabłoni …