w ,

Do kieleckich sklepów ogrodniczych dotarła już najnowsza dostawa sadzonek jabłoni …

O tej porze roku w kieleckich sklepach ogrodniczych są już dostępne sadzonki drzew i krzewów owocowych. Warto poznać nowe odmiany sadzonek jabłoni. Wśród nich jest Chopin.

O tym, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe w ogrodzie decydują pogoda i rodzaj sadzonek. Zaletą wiosennego sadzenia jest fakt, rośliny rosnąc przez całe lato, mają więcej czasu, aby przygotować się do zimy.

Należy pamiętać, że drzewa owocowe z gołym korzeniem sadzi się tak, by korzenie mieściły się luźno w dołku. Nie wolno ich podwijać ani łamać. Lepsze jest już podcięcie zbyt długich korzeni. Zawsze skraca się korzenie uszkodzone. Zwykle wykopuje się dołki o średnicy około 60 cm i głębokości 50 cm. W piaszczystym podłożu na dnie dołków warto usypać warstwę kompostu. Drzewa z bryłą korzeniową powinno się umieścić na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w donicy.

Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można zakupić tylko w dwóch okresach w roku – jesienią lub wiosną. Należy je od razu po zakupie wsadzić do gruntu.

Do kieleckich sklepów ogrodniczych dotarła już najnowsza dostawa sadzonek jabłoni, czereśni, wiśni, śliw i grusz. Jakie odmiany jabłoni polecają w tym sezonie ogrodnicy?

Chopin to polska odmiana jabłoni, która powstała ze skrzyżowania odmiany Granny Smith z U 211. Drzewko po posadzeniu rośnie umiarkowanie silnie, tworzy luźną, rozłożystą koronę. Kwitnie w średniej porze kwitnienia jabłoni. W okres owocowania wchodzi wcześnie. Plonuje obficie i dość regularnie, obficie.

Owoce odmiany Chopin są średniej wielkości, kuliste, lekko spłaszczone. Skórka owoców jest gładka, bez ordzawień, bez nalotu, trawiastozielona, po dojrzeniu jasnozielona, od strony nasłonecznionej z czerwonawym, rozmytym rumieńcem. Przetchlinki średniej wielkości, liczne, wyraźnie widoczne na tle rumieńca. Miąższ zielonkawobiały, kwaskowaty. Dojrzałość do zbioru owoce tej odmiany osiągają w pierwszej połowie października. W chłodni dobrą jakość zachowują przez kilka miesięcy.

Chopin to odmiana odporna na parcha jabłoni i umiarkowanie podatna na mączniaka. Jej drzewa dobrze wytrzymują warunki zimowe. To przerobowa jak i deserowa odmiana jabłoni.

Jest to odmiana diploidalna – może zapylać inne odmiany kwitnące w tym samym czasie. Dobrym zapylaczem dla tej odmiany jabłoni jest odmian Topaz.

Wśród polecanych odmian na ten sezon są też Galiwa i Ligol Red.

źródło: ZOOM NA WIEŚ / RADIO KIELCE

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Przemysław Kapka: Uszkodzenia pąków kwiatowych na poziomie 80-90%

Ceny nawozów: Ponad 600 zł mniej za tonę saletry amonowej, czy o 670 zł tańszy saletrzak