Przemysł tanieje: Sadownicy z Ukrainy zaprzestają dostaw jabłka przemysłowego!

Według analityków EastFruit, występuje gwałtowny wzrost podaży taniego koncentratu jabłkowego z uprawy w Chinach.

W ubiegłym tygodniu polscy sadownicy sprzedali kilogram jabłek przemysłowych powyżej 60 groszy za kg, podczas gdy w zeszłym roku sprzedawali wysokiej jakości jabłka Idared na potrzeby świeżego rynku w tej samej cenie! 

Na Ukrainie, według projektu APK-Inform: Warzywa i owoce, ceny jabłek do przetworzenia na koncentrat były prawie identyczne jak w Polsce – można było kupić jabłko przemysłowe od sadowników w cenie niewiele mniejszej od Polskiej, ceny dużych partii  jabłka osiągnęły niespełna 60 groszy za kg.

Sadownicy w regionie Winnicy na Ukrainie zgłosili spadek cen skupu jabłek przemysłowych przez przetwórców. Podobne informacje zaczęły pochodzić z innych przemysłowych regionów Ukrainy. W w tym tygodniu ten trend wpłynął zarówno na Polskę, jak i Mołdawię, gdzie sadownicy już narzekają na relatywnie niższą cenę jabłka przemysłowego. W przypadku Mołdawii sytuacja, iż jabłka przemysłowe są tańsze wynika z faktu, że w przeciwieństwie do Ukrainy i Polski, zbiory jabłek w 2019 r. nie spadną, ale najprawdopodobniej będą jeszcze wyższe niż rekordowe zbiory w 2018 r.

Obecnie ukraińscy sadownicy próbują uzgodnić między sobą całkowite zaprzestanie dostaw jabłek do przetwórstwa w nadziei, że przetwórcy przywrócą ceny zakupu do poprzedniego poziomu.

Przetwórcy uważają sytuację jabłek w Chinach za główny argument za obniżeniem cen jabłek. Według nich, teraz Chiny zaczęły otrzymywać propozycje zakupu koncentratu jabłkowego z jabłek uprawianych po cenach znacznie niższych niż te, które powstają w Europie.

„W 2018 r. Zbiory jabłek w Chinach były rekordowo niskie w ostatnich latach, ponieważ drzewa cierpiały z powodu mrozu i innych klęsk żywiołowych, a Chiny są największym producentem i eksporterem koncentratu jabłkowego na świecie”, mówi Andrei Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Żywności i Rolnictwa Organizacja Narodów Zjednoczonych (FAO).

Czytając artykuł na portalu east-fruit.com dostrzegam osobiście nagonkę na fakt aby jabłka przemysłowe w tym roku były tanie cytując:

“Ukraińscy producenci koncentratu jabłkowego uważają, że powstrzymanie sprzedaży jabłek przemysłowych przez indywidualnych sadowników nic im nie da, ponieważ zawsze znajdą się tacy, którzy zgodzą się na nowe warunki. Ponadto deklarują, że zbiory jabłek w Chinach w tym roku będą rekordowe – w ubiegłym roku jabłonie „odpoczęły”.”

źródło: https://east-fruit.com/

 

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.