w ,

Program nawodnień będzie uproszczony! Trzy terminy naborów w 2020 roku!

W ubiegłym roku po dofinansowanie do nawadniania zgłosiło się 700 gospodarstw. W tym będą miały szanse kolejne. Zgodnie z najnowszym harmonogramem ARiMR będzie przyjmowała wnioski do wyczerpania całej puli środków – Agrobiznes w TVP 09.01.2020.

Dokumenty są do przejścia chociaż łatwo nie jest – informuje Jezierski, który ubiega się o dofinansowanie modernizacji gospodarstwa.

ARiMR przygotowuje się do przyjmowania kolejnych wniosków o dofinansowanie do nawadniania.

„Modernizacja gospodarstw rolnych”  w obszarze nawadniania w gospodarstwie rolnym to bardzo ważny program. W tym roku zaplanowane są aż 3 nabory w lutym, w lipcu i w październiku 2020 roku oraz w styczniu 2021 roku – mówi z-ca dyrektora Mazowieckiego OR ARiMR Robert Ślusarczyk.

Jak informuje Agrobiznes trwają prace nad uproszczeniami, których nie udało się wprowadzić za poprzedniej kadencji Sejmu.

Nie udało się wprowadzić tej zasady z brakiem potrzeby uzyskiwania pozwolenia wodno-prawnego dla stosunkowo niedużych – do 10 arów powierzchni zbiorników do gromadzenia wody do 3 m głębokości. Już przy drugim naborze będzie to obowiązywało – wyjaśnia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Organizacje rolnicze zwracają też uwagę na inne przeszkody zaopatrzenia gospodarstw w wodę.

Nie każdy będzie budował studnię głębinową, bo czasami nie ma takich możliwości, a nie wszędzie można wodę zgromadzić również w zbiornikach powierzchniowych. Może należy uwzględnić w kosztach kwalifikowanych zakup beczkowozów, które mogłyby dostarczać wodę na pole. Nad tym pracujemy– dodaje minister Ardanowski.

Na nawadnianie jedno gospodarstwo może otrzymać zwrot połowy poniesionych wydatków, maksymalnie 100 tys. złotych.

źródło: AGROBIZNES W TVP 09.01.2020

czytaj również:

Dofinansowanie 100 tys. zł. na nawadnianie. Wiemy czego będzie dotyczyć!!!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żyjemy w czasach kiedy maszyny muszą zapylać kwiaty?

Czy warto kupić sekator elektryczny?