w ,

Próbujemy najdalej w czasie odsunąć wycofanie KAPTANU

Wiosna zbliża się dużymi krokami, a wraz z nią potrzeba stosowania ŚOR. Coraz częściej pojawia się problem, nie chodzi o koszty, ale o dostępność. Substancje aktywne, stają się nieaktywne.

Dostępność ŚOR z roku na rok bardzo się kurczy, to utrudnia działania produkcyjne nawet w takiej dziedzinie jak szkółkarstwo – Ryszard Nowakowski, szkółka ARNO.

Unia próbuje wycofać KAPTAN, bez którego cała Unia sobie nie poradzi z chorobami grzybowymi. Wszyscy próbujemy najdalej w czasie wydłużyć jego wycofanie. – Szymon Korczak, sadownik z Skowronek.

Kaptan w Polsce stosowany jest ponad 50 lat i służy zwalczaniu wielu patogenów w uprawach sadowniczych. Kontrowersje budzi jego stosowanie  w środowisku owadów zapylających.

Po wycofaniu niektórych, pojedynczych uniwersalnych preparatów, które na przykład po zastosowaniu zwalczają kilka patogenów, zastąpiły je kilkoma produktami, w sumie wniosą nam jeszcze więcej substancji chemicznych – Robert Sas, IPSAD.

Zielony Ład zakłada redukcję pestycydów o połowę.

Będzie drożej, nie wiem czy będzie bezpieczniej. Na pewno pojawi się szara strefa, szary rynek, mam na myśli produkty, które nie będą mieć rejestracji jako ŚOR – Robert Sas, IPSAD.

Skrót informacji sadowniczych w programie Agrobiznes TVP z dnia 7 marca 2023 roku niżej:

źródło: AGROBIZNES TVP 07.03.2023r.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co powinien wiedzieć każdy plantator przed sezonem? 

Golden na przeciery pilnie poszukiwany.