w

Prezydent z Ministrem Rolnictwa o wsparciu poszkodowanych rolników

W sprawie wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w nawałnicach Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą  poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Podczas spotkania Prezydent RP poruszył problemy rolników – głównie z Lubelszczyzny – z którymi spotkał się po tym, jak ich gospodarstwa dotknęły nawałnice.

Pod koniec czerwca Andrzej Duda przebywał na Lubelszczyźnie, m.in. w Chrzanowie i w gminie Wilków, gdzie gwałtowne burze z gradem i wichury zniszczyły wiele upraw oraz budynków.

– Prezydent przedstawił ministrowi problemy, o których mówili mu rolnicy – straty dotyczą głównie sadów jabłkowych, ale też plantacji chmielu, który jest koronnym produktem Lubelszczyzny i naszym flagowym produktem w Europie – relacjonował prezydencki minister.

Zaznaczył, że straty rolników są tak duże, że nie wiadomo, czy zbiory jabłek i chmielu w tym roku tam się odbędą.

– Minister Rolnictwa przedstawił Prezydentowi Dudzie stan realizowanej już pomocy dla rolników – doraźne świadczenia różnej wysokości, przekazywane za pośrednictwem wojewody. Komisje pracują i szacują cały czas straty. Część świadczeń jest już wypłacana, część – w trakcie szacowania – podał Paweł Szrot.

– Minister Puda powiedział, że w tym momencie sprawdza możliwości zwiększenia tej pomocy o dodatkowe środki oraz że w najbliższym czasie dokona przeglądu ubezpieczeń upraw w Polsce i z tego wyciągnie wnioski korzystne dla rolników – przekazał treść rozmowy Szef Gabinetu Prezydenta.

Zaraz po wizycie na Lubelszczyźnie Prezydent RP informował, że spotkał się z Premierem Mateuszem Morawieckim i rozmawiali m.in. o tym, że potrzebne są dodatkowe środki, które pomogą sprawnie uporać się z wszystkimi trudnościami, które dotknęły rolników. Prezydent zapowiedział też, że będzie jeszcze rozmawiał z szefem rządu oraz Ministrem Pudą o pomocy dla poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami gradu, które przeszły niedawno nad Lubelszczyzną najwięcej szkód wyrządziły w powiecie opolskim, zwłaszcza w gminach Wilków i Łaziska. W gminie Wilków uszkodzonych zostało ponad 300 dachów – w tym 121 na budynkach mieszkalnych. (PAP)

Źródło: https://www.prezydent.pl

Foto: https://www.prezydent.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Plonowanie i jakość owoców polskich odmian porzeczki czarnej

Ruszył skup czereśni w Powiecie Grójeckim. Jakie ceny?