w ,

Prezes Grupy Azoty: Najważniejszą informacją dla rolników jest to, że nawozy są dostępne …

foto: istockphoto

Ceny nawozów sztucznych i ich dostępność dla rolników były tematem środowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Zwracano uwagę, że ceny nawozów są jednym z najważniejszych kosztów produkcji rolnej i wpływają na jej opłacalność.

Jak tłumaczył wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, ceny nawozów zależą od ceny gazu, a te w sytuacjach kryzysowych, które teraz mają miejsce na świecie, reagują zwyżką cen. Zaznaczył, że w ceny te w ostatnim roku znacznie się wahały, obecnie „w miarę ustabilizowały się”, co pozwoliło na obniżkę cen nawozów na rynku krajowym.

Jednocześnie zauważył, że na cenę nawozów wpływają także inne czynniki, takie jak koszty pracy, energii, innych surowców, a te wzrosły. Do tego dochodzą inne problemy, takie jak import tańszych nawozów z poza UE, co osłabia popyt na nawozy produkowane przez polskie fabryki. Powoduje to dezorientację wśród rolników i wstrzymywanie się z zakupem nawozów, a to z kolei powoduje zakłócenia w dystrybucji polskich nawozów.

Rabenda przypomniał też o porozumieniu z Krajową Grupą Spożywczą, która stała się kolejnym dystrybutorem nawozów, choć zakłady nawozowe posiadają własną sieć dystrybucji, do której systematycznie trafiają wyprodukowane nawozy.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinz podkreślił, że najważniejszą informacją dla rolników jest to, że nawozy są dostępne i to w pełnej palecie.

Szacujemy, że na rynku jest dostępnych 0,5 mln ton nawozów i oceniamy, że praktycznie cały sezon aplikacyjny jesteśmy w stanie zaspokoić na rynku polskim – powiedział prezes. Jak mówił – to dobra wiadomość dla rolników, bo część zakładów produkcyjnych w Europie jest zamknięta, a część ograniczyła produkcję.

Od 1 lutego cena nawozów niższa o 20-30 proc.

Zaznaczył, że w styczniu cena gazu spadła, co pozwoliło na obniżenie od 1 lutego cen nawozów o 20-30 proc. Jednak podkreślił, że nie wiadomo, jak będą się kształtowały ceny gazu w kolejnych miesiącach, tego nie da się przewidzieć ze względu na sytuację geopolityczną m.in wojnę w Ukrainie.

Obecnie w spółce dystrybucyjnej Azotów – Agrochem Puławy saletra amonowa (34,4 proc.N) kosztuje 2920 zł/t.

Cennik hurtowy nawozów azotowych od 1.02.2023 roku.

Ceny nawozów mocno w dół ! SPRAWDŹ NOWY CENNIK !

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezes Kampol-Fruit tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Przeszukano firmę i prywatne mieszkania.

Zabezpieczono majątek o wartości ponad 8 mln zł. prezesa Kampol Fruit