w ,

Potencjalną wielkość owoców określa się w okresie podziału komórek

Proces podziału komórek może trwać od 5 dni nawet do 40 dni, ale w większości upraw czas podziału komórek następuje od 10 do 14 dni. Podczas tego terminu komórki w zarodku szybko dzielą się na  2-4-8-16-32-64 i tak dalej. Pod koniec 10-14-dniowego okresu podział komórek zatrzymuje się całkowicie, a pozostała część wypełnienia owocowego lub ziarna wypełnia skupienie na ekspansji komórek, wypełniając każdą komórkę białkami, cukrami i wodą.

Owoce z wypełnionymi komórkami o mniejszych rozmiarach są jędrniejsze, lepiej przechowują się, są chrupiące. Owoce z większą liczbą komórek mogą być znacznie większe, gdy wszystkie komórki są wypełnione wodą i składnikami odżywczymi. Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie poszukiwane przez nas cechy jakości owoców można poprawić poprzez zwiększenie liczby komórek utworzonych podczas okresu podziału komórek, z wyjątkiem niektórych owoców, których nadmierna wielkość jest ujemna.

Czynnikiem, który może ograniczać liczbę komórek wytworzonych podczas okresu podziału komórek, jest wapń, ponieważ wapń jest potrzebny do utworzenia błon komórkowych dla wszystkich szybko dzielących się komórek w zarodku owocowym.

Łatwym krokiem do uzyskania wyjątkowej jakości i wydajności jest zapewnienie dostępnego wapnia w okresie podziału komórek.

Oznacza to, że wszelkie zastosowania wapnia muszą być określonym w czasie, aby zabiegały się z zapotrzebowaniem rośliny podczas podziału komórek.

W prawie wszystkich przypadkach, gdy owoce wykazują fizjologiczne objawy niedoboru wapnia, który nazywamy zgnilizną, GGP lub korkiem, dzieje się tak dlatego, że w okresie podziału komórek niedobór wapnia jest niewystarczający.

Dość często ten niewystarczający poziom wapnia w roślinie lub w zarodku może nie być wynikiem niskiego poziomu wapnia w glebie. Słabe wchłanianie wapnia może być wynikiem nadmiernej dostępności potasu, niskiej zawartości boru lub niskiej dostępności manganu w glebie. Każdy z tych warunków ograniczy wchłanianie wapnia, a tym samym negatywnie wpłynie na jakość owoców.

Czy chcecie uprawiać owoce zdrowe z dobra jakością? Jeśli tak, zarządzanie wapniem i powiązanymi z nim interakcjami składników odżywczych podczas etapu podziału komórek staje się najwyższym priorytetem.

Wapń jest kluczowym pierwiastkiem w produkcji jabłek – UNI-CAL (CaHPO3)

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adiuwant podstawą w skutecznej ochronie sadu!

Straż Graniczna: Od 13 czerwca brak kontroli i obowiązku kwarantanny ale NIE DLA WSZYSTKICH!