w ,

Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? Zwróć uwagę na te rzeczy

Czereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców sezonowych. Co lato wyczekujemy, aż w końcu pojawią się na straganach. Osoby, które kupiły kiedyś robaczywe owoce, na pewno nie chcą już nigdy więcej powtórzyć tego błędu. Wiemy, jak rozpoznać trefne okazy.

Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? Zwróć uwagę na te rzeczy

W czereśniach mogą zalęgnąć się larwy nasionnicy trześniówki. Owady składają jaja od końca czerwca do początku lipca. Nacinają skórkę owocu w najmocniej wybarwionym miejscu i wprowadzają jajo pod nią. Żerują w środku i zanieczyszczają wnętrze czereśni odchodami.

Na pierwszy rzut oka ciężko określić, które owoce są robaczywe, bo na zewnątrz czereśni nie widać praktycznie żadnych objawów występowania nasionnicy. Właśnie dlatego trzeba dokładnie je obejrzeć przed zakupem. Jeśli widzisz wyraźne przebarwienia i dziury w skórce, to czereśnie na 90 proc. są robaczywe. Białe plamy albo czarne punkciki na owocach też powinny zniechęcić cię do zakupów.

Co zrobić z robakami w czereśniach? Włóż do miski i wsyp łyżkę przyprawy

Kupiłaś owoce i dopiero w domu zauważyłaś, że mają robaki? Spokojnie, nie musisz wyrzucać ich do kosza. Spróbuj pozbyć się owadów. Włóż czereśnie do miski, zalej zimną wodą i wsyp łyżkę soli, ewentualnie wlej łyżeczkę octu. Zostaw owoce na 20 minut. Po upływie tego czasu przemieszaj je łyżką. Larwy powinny same wypłynąć na powierzchnię. Zanim zjesz owoce, na wszelki wypadek umyj je jeszcze dokładnie pod bieżącą wodą. Jeśli w trakcie jedzenia poczujesz, że w czereśniach uchowała się jednak jakaś larwa, nie panikuj. – Na pewno zjedzenie robaka z czereśnią nam nie zaszkodzi – wyjaśniła dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska w rozmowie z WP abcZdrowie.

źródło: kobieta.gazeta.pl/

UDOSTĘPNIJ

Wystarczyła noc. Od 28 zł do 13 zł za łubiankę w ciągu weekendu!

Wsparcie dla producentów owoców i warzyw – wkrótce start dofinansowania na realizację działań