w ,

Okno pogodowe na zabieg olejem parafinowym przeciwko zimującym stadiom tarcznika niszczyciela

foto: Symbioz Facebook

Poniżej prezentujemy treść drugiego komunikatu dotyczącego wiosennego zwalczania tarcznika niszczyciela, przygotowanego przez dr hab. Katarzynę Golan, profesor uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz mgr inż. Szymona Jabłońskiego z Centrum Badań Sadowniczych SYMBIOZ.

Skuteczność wczesnowiosennego zwalczanie szkodników zimujących na drzewach czy krzewach owocowych zawsze niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia wynikające z nieprzewidywalności warunków pogodowych. Z tego powodu nie jest możliwe stworzenie jednego, powtarzalnego szablonu programu ochrony, co obserwuje się corocznie na przykładzie tarcznika.

W obecnym sezonie już od kilku tygodni trwa dyskusja między sadownikami odnośnie terminu stosowania olei parafinowych na formy zimujące różnych gatunków mszyc, przędziorka owocowca czy tarcznika niszczyciela.

Wykonując zabiegi produktami o działaniu kontaktowym, których mechanizm działania opiera się na zablokowaniu dostępu powietrza do ciała szkodnika musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki pogodowe w trakcie zabiegu oraz co najmniej 2-3 dni po nim jak również na aktualny stan rozwojowy zwalczanych agrofagów. Niespodziewane ocieplenie w drugiej połowie lutego skłaniało do zbyt wczesnych zabiegów produktami na bazie oleju parafinowego, gdy szkodniki jeszcze nie uaktywniły się po zimowaniu. W marcu występujące duże wahania temperatur powietrza, w tym często występujące przymrozki również nie sprzyjały takiej ochronie. Pierwszym dogodnym terminem był 21-22 marca, ale w tylko w tych regionach gdzie nie występowały opady deszczu.

Obecnie zbliżamy się do kilkudniowego „okna pogodowego”, które będzie sprzyjało wykonywaniu zabiegów olejem parafinowym przeciwko zimującym stadiom tarcznika niszczyciela. Wysokie temperatury powietrza w ciągu dnia (>15oC) oraz w nocy (>5oC), a także prognozowany brak przymrozków wpłyną na wysoką skuteczność takich zabiegów. Trudności może jednak sprawiać wiatr wiejący z prędkością >20km/h w środę (27.03) oraz w czwartek (28.03).

Zachęcamy do stałego monitorowania warunków pogodowych w celu dobrania odpowiedniego terminy zabiegu.

Poniżej przypominamy ogólne zasady stosowania produktów zawierających olej parafinowy:

Oprysk olejem parafinowym powinien być wykonany w trakcie ciepłego, słonecznego dnia. Zwracajmy uwagę na odpowiednią technikę zabiegu – drzewa (również pnie) powinny być bardzo dokładnie pokryte dobrze rozpyloną cieczą roboczą. Ciecz robocza powinna jak najdłużej pozostać na drzewie (unikamy efektu spływania). W sadach gdzie widoczna jest zielona tkanka zachowajmy jak najdłuższy odstęp czasu między zabiegiem preparatami olejowymi, a prognozowanym przymrozkiem. Zaleca się również zachowanie kilkudniowego odstępu (3-4 dni) między zabiegiem olejem parafinowym, a użyciem produktów na bazie siarki, ditianonu czy kaptanu.

Biorąc pod uwagę obecną fazę rozwojową roślin należy zmniejszyć stężenie oleju parafinowego do maksymalnie 2-3%, szczególnie dla tych roślin, których pąki liściowe są po fazie tzw. „mysiego ucha”. Ilość wody na hektar oraz stężenie oleju parafinowego należy dobrać do parametrów sadu tj. wieku drzew, miąższości korony, rozstawy itp.

LUBLIN, 26.03.2024r.

dr hab. Katarzyna Golan, prof. uczelni

Katedra Ochrony Roślin

Zakład Entomologii

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

mgr inż. Szymon Jabłoński

Centrum Badań Sadowniczych SYMBIOZ

Biała Rawska

 

źródło: Facebook Symbioz

UDOSTĘPNIJ

Odkażanie gleby w tunelu przed sadzeniem truskawki. Forigo Mix-Tiller Dry + Basamid

Przypominamy zasady stosowania produktów zawierających olej parafinowy!