w , ,

Odpowiednie warunki przechowywania dla Gali, Goldena, Ligola, Szampiona, Idareda i Elstara.

Większość sadowników zapełniła swoje powierzchnie przechowalnicze. Wiedza na temat odpowiednich warunków przechowalniczych to dla niektórych lata prób i błędów. Postanowiliśmy trochę pomóc w tej kwestii i przedstawiamy Państwu niżej odpowiednie wartości do przechowywania (w ULO) poszczególnych odmian jabłoni (bez stosowania 1-MCP) :

Gala wymaga temperatury 1 stopienia Celsjusza oraz wartości dwutlenku węgla na poziomie od 1,6 do 2,0 i tlenu na poziomie 1,2.

Golden D. wymaga temperatury w zakresie od 1 do 1,2 stopni Celsjusza, dwutlenku węgla na poziomie 4 oraz tlenu poziomie od 1 do 1,3.

Ligol temperatura powinna wynosić 1 stopień Celsjusza, dwutlenek węgla 1,5 oraz tlen 1,5.

Szampion wymaga temperatury 1 stopień Celsjusza, wartości dwutlenku węgla na poziomie 4 oraz tlenu na poziomie 1,5.

Idared przechowywany powinien być w temperaturze od 1 do 1,5  stopienia Celsjusza, dwutlenek węgla na poziomie do 1, a wartość tlenu powinna być w zakresie od 2 do 2,5. Pamiętajmy że, Idared nie lubi zbyt niskich temperatur, ponieważ prowadzą one do występowania tzw. czekolady na jabłku.

Elstar wymaga temperatury w przedziale od 1,5 do 2 stopni Celsjusza, wartość dwutlenku węgla powinna być na poziomie od 1,5 na początku zamknięcia do 2,5 w późniejszych miesiącach, tlen na wartościach między 1 a 1,3.

Podane wyżej wartości to przykłady, a sadownicy często stosują własne sprawdzone parametry.

Pamietajmy, że jeśli stosujemy na swoje owoce produkt zawierający 1-MPC, to te owoce mogą wykazywać większa wrażliwość, dlatego dla nich powinnismy stosować niższe wartości dwutlenku węgla.

 

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy handel jabłkami na Rosje wróci?

Krzysztof Cybulak: Większość mamy przemysłu…