w

Odmiany truskawek odporne na zimno pod lupą niemieckich naukowców

W Europie zmiany klimatyczne niosą ze sobą nie tylko gorące i suche lata, ale – jak pokazały ostatnie lata – także zwiększone szkody spowodowane późnowiosennymi przymrozkami. Globalny wzrost temperatury przesuwa początek sezonu wegetacyjnego do przodu, podczas gdy mroźne noce mogą sięgać nawet maja.

W miarę wydłużania się czasu, przez jaki mogą wystąpić zimne noce, rośnie ryzyko strat plonów dla rolników. Wystarczy kilka ciepłych dni, aby zakwitły drzewa owocowe, krzewy i byliny. Jeśli zimny front nagle spowoduje, że temperatura ponownie spadnie poniżej zera w nocy, szczególnie wrażliwe kwiaty zostaną uszkodzone. Skutkuje to niepowodzeniem plonów, które w zależności od  lokalizacji mogą prowadzić do całkowitego niepowodzenia.

Stosowanie roślin mniej wrażliwych na zimno oznaczałoby rozwiązanie problemu u podstaw: jest to kierunek, w którym podąża wspólny projekt badawczy finansowany przez BMBF przez Instytut Maxa Rubnera (MRI) i Instytut Technologii w Karlsruhe (KIT) na przykładzie sadzonek truskawek.

Źródło: BLE/ Max Rubner Institute (MRI) / ZSRP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadownicy tracą kluczowy rynek zbytu !

Ceny truskawek na rynkach hurtowych – 20 maja 2022r.