w

Od kwietnia drożej w sklepach – co zdrożeje?

Pieczywo, mięso, nabiał, owoce i warzywa – za te produkty już od kwietnia zapłacimy więcej, bo rząd oficjalnie wycofał się z zerowego VAT-u na żywność. Pozostaje pytanie, co dalej z energią elektryczną.

Zerowy VAT na żywność to propozycja wprowadzona w 2022 roku przez Prawo i Sprawiedliwość. Politycy PiS-u chcieli jego przedłużenia, ale po 15 października decyzje podejmuje już rząd Donalda Tuska. Choć sam premier obiecywał w kampanii wyborczej, że chce dla Polaków jak najlepiej.

– Będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu – mówił przed wyborami Donald Tusk.

Mimo to nie rekomendował przedłużenia zerowego VAT-u. Inflacja spadła i to miało być przyczyną podjętej decyzji, jednak ekonomiści alarmują – inflacja znów pójdzie w górę o około jeden punkt procentowy.

– Z kieszeni Polaków zostanie wyciągnięte w skali roku około 12 mld złotych. Czteroosobowe gospodarstwo domowe wyda około 100 złotych więcej miesięcznie na żywność – wskazał ekonomista Mariusz Kękuś.

Wyższe ceny odczują przede wszystkim osoby najuboższe, a wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek. Regulacje dotyczące zamrożenia cen energii na poziomie z 2022 roku zostały przedłużone, ale tylko do końca czerwca. Politykom najwyraźniej nie przeszkadzają wyższe ceny.

– Na pewno uwalnianie cen energii w lipcu jest lepsze niż w grudniu, czyli w okresie grzewczym. Zanim Polki i Polacy zorientują się, o ile tak naprawdę urosło, to minie pół roku – mówiła Anna Maria Żukowska z Lewicy.

 

Ile zatem Polacy zapłacą za prąd?

– W praktyce, jeśli uwzględnimy ceny za pobór prądu i cenę za opłatę dystrybucyjną, to rachunek za prąd wzrósłby nam o około 60 procent – podkreślił ekonomista Mariusz Kękuś.

 

To oznacza kolejny wzrost inflacji o kolejne trzy punkty procentowe. Co za tym idzie, wzrosną raty kredytów, a w przyszłości Narodowy Bank Polski może podnieść stopy procentowe. Z danych, jakie przedstawiła w Brukseli była premier Beata Szydło, wynika, że w 2030 roku 11 procent polskich gospodarstw domowych dotknie ubóstwo energetyczne. To około 1,5 miliona rodzin.

 

TV Trwam News

UDOSTĘPNIJ

W nocy do minus 3 stopni Celsjusza

Rolnicy nie wierzą w dobre intencje Brukseli