w ,

Od 1 kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność

foto: Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej

Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Uzasadniło, że powodem jest spadek inflacji. To oznacza powrót do stawki 5 proc. VAT na m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Konfederacja Lewiatan spodziewa się, że efektem będzie wzrost inflacji w kwietniu o 0,9 pkt. proc.

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek, że podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.

Resort przypomniał, że obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym.

Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu 2024 r. obniżyła się do 3,9 proc. w ujęciu rocznym i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 r.).

Ministerstwo szacuje, że w lutym i marcu 2024 r. zarówno inflacja w ujęciu rocznym jak i tempo wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.

Dane dotyczące inflacji ogółem jak i dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych za styczeń i luty br. (po uwzględnieniu nowych wag) GUS opublikuje 15 marca br.
Przypomnijmy, że stawka 0 proc. VAT obowiązuje od 1 lutego 2022 r. Jeśli nie zostanie przedłużona, od kwietnia 2024 r., wróci do poziomu 5 proc.

Stawka 5 proc. VAT obejmie:
mięso i ryby oraz przetwory z nich,
mleko i produkty mleczarskie,
jaja,
miód naturalny,
orzechy,
warzywa i owoce oraz ich przetwory,
tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Jak prognozuje Konfederacja Lewiatan, samo przywrócenie od kwietnia 5-procentowej stawki VAT na żywność będzie skutkowało skokowym wzrostem inflacji o około 0,9 pkt. proc.
– Biorąc pod uwagę, że żywność ma duże znaczenie w koszyku GUS, ale też w rzeczywistości stanowi znaczną część naszych wydatków (27 proc.), zmiana będzie odczuwalna dla obywateli, szczególnie tych mniej zarabiających – komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana

Jednak według niego – ze względu na umocnienie złotego, które osłabia efekt drożejących produktów spożywczych oraz zwiększenie wynagrodzeń realnych – „nie ma lepszego momentu na zdjęcie tarczy antyinflacyjnej z żywności, niż jest obecnie”. Zaś dzięki powrotowi do 5 proc. stawki VAT budżet państwa zyska blisko 12 mld zł.

Również z opublikowanego w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski „Raportu o inflacji” wynika, że inflacja w 2024 r. wyniesie 3 proc., ale przy przedłużeniu działań osłonowych, czyli m.in. zerowej stawki VAT na żywność i mrożenia cen energii. Bez tych działań inflacja wyniesie 5,7 proc.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/

UDOSTĘPNIJ

Murarka jest niezbędna dla uprawy czereśni – Pawła Pączka, Galster

Sadownik z Mazowsza w programie „Rolnik szuka żony”!