We wtorek o świcie temperatura spadła przy gruncie nawet do minus 3 stopni. Dlaczego mówimy o przymrozku, a nie o mrozie?
Pierwsze spadki temperatury poniżej zera są już za nami. W poniedziałek (16.05) o świcie przygruntowe przymrozki mieliśmy miejscami na północy i północnym wschodzie.
Wtorkowy (17.05) poranek przyniósł miejscami na północy, wschodzie i w centrum kraju spadki temperatury na wysokości 2 metrów nad ziemią do minus 1 stopnia. Jeszcze zimniej było przy gruncie. Miejscami nawet minus 3 stopnie – informuje portal Twojapogoda.pl
Apogeum przymrozków przypadnie na środowy (18.05) wczesny poranek. Krótko po wschodzie Słońca spodziewamy się na większym obszarze kraju spadków temperatury do około zera, a miejscami do minus 3 stopni. Jeszcze zimniej będzie przy gruncie, do minus 5 stopni.
Apogeum przymrozków do minus 5 stopni przypadnie na środowy (18.05) wczesny poranek
Czy mieliśmy do czynienia z przymrozkami? A może z mrozem? Z meteorologicznego punktu widzenia mróz to każda ujemna wartość temperatury, począwszy od minus 0,1 stopnia. Definicja przymrozku jest jednak bardziej skomplikowana i wbrew powszechnej opinii, nie ogranicza się ona tylko do niewielkiego mrozu.
Otóż o przymrozku możemy mówić tylko wówczas, gdy temperatura minimalna jest ujemna, a średnia dobowa jest dodatnia. Oznacza to, że w nocy lub o poranku musi panować mróz, zaś w ciągu dnia temperatura musi przejść na plus, aby średnia temperatura między tą zmierzoną w najzimniejszej i najcieplejszej części doby była dodatnia – czytamy na Twojapogoda.pl
Przymrozki mają szczególnie znaczenie dla rolników, ogrodników, działkowców i sadowników, a zwłaszcza dla ich upraw, stąd też tak dokładne odróżnianie ich od typowego mrozu.
Rodzaje przymrozków
Przymrozki adwekcyjne są spowodowane napływem w okresie wegetacyjnym bardzo chłodnej masy powietrza na znaczne obszary nad powierzchnią ziemi. Takim przymrozkom towarzyszy na ogół silny wiatr. Przymrozki adwekcyjne są bardzo groźne, a wywołane przez nie straty obejmują znaczne obszary kraju.
Przymrozki radiacyjne są spowodowane nocnym wypromieniowaniem ciepła z podłoża do atmosfery. Zazwyczaj mają niewielki zasięg przestrzenny i występują lokalnie. Najczęściej występują tuż nad powierzchnią gruntu, do wysokości 2 metrów, w pogodne noce, przy niskiej wilgotności powietrza i słabym wietrze. W obniżeniach terenowych, do których spływa nocą cięższe, zimne powietrze powstają zastoiska mrozowe – podaje TwojaPogoda.pl
Przymrozki adwekcyjno-radiacyjne są spowodowane przez wielkoobszarowy napływ chłodnego powietrza i jednoczesne wychładzanie gruntu w warstwie przyziemnej na skutek nocnego wypromieniowania. Przymrozki te najczęściej występują wczesną wiosną, zazwyczaj po dłuższym okresie ciepłej pogody. Bardzo niebezpieczne dla rolnictwa są ciągi dni przymrozkowych, kiedy nawet niewielkie przymrozki pojawiają się przez kilka kolejnych nocy na przemian z ciepłymi dniami. Kilka dni ze znaczną dobową amplitudą temperatury może spowodować obniżenie naturalnej odporności roślin.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.