w

Nielegalne ŚrodkiOchronyRroślin w Polsce – ostrzeżenie!

Nieliczna grupa ludzi zdaje sobie sprawę, że środki ochrony roślin w praktyce zawsze występowały w żywności i występować, będą są to tak mikroskopijne stężenia, które nie zagrażają naszemu zdrowiu. Sam proces aby środek ochrony roślin był użyty musi przejść szereg rejestracji i procedur. Proces wyselekcjonowania molekuły do wprowadzenia preparatu od stosowania może trwać nawet 10 lat, a koszt badań i rejestracji wynosić może nawet 300 milionów dolarów. 

Czynniki te powodują, że preparaty często nie należą do tanich natomiast dają nam gwarancję stosowania i bezpieczeństwa. Środek ochrony roślin przechodzi ocenę jakości za nim jest dopuszczony do obiegu.

Kontrola urzędowa PIORIN bada przyczyny nieprawidłowości jakimi są najczęściej (aż 90%) fałszerstwa danego ŚOR, w naszym kraju- jest to niestety problem globalny. Na rynku Polskim mamy od 10% do 15% produktów, które nigdy nie powinny się znaleźć w obrocie rynku krajowego. W skali globalnej jest to 5 mld $ start dla producentów pestycydów.

Substancje aktywne odgrywają ważną rolę ale jak się okazuję równie ważny jest nośnik! Sfałszowany produkt często różni się substancją aktywną ale i również pozostałymi rzeczami jak: opakowanie, termin ważności, seria produkcji czy nośnik. Sfałszowane ŚOR można nie tylko odróżnić pod mikroskopem ale i również wzrokowo.  Podejrzenia powinny nam się nasunąć widząc już  inne opakowanie ŚOR z równoległym oryginałem.

Różnice czasami są bardzo delikatne w wyglądzie np. Granulacie lub postaci płynnej, lecz w momencie zrobienia zawiesiny gołym okiem możemy zaobserwować różnice między oryginalnym preparatem a podróbką. Etykieta zawsze powinna być w języku polskim. Jeśli pojawiają się na niej np. literówki jest to niepokojący sygnał, który warto zgłosić. Sadownicy często korzystają z możliwości nabycia nielegalnego preparatu nie zastanawiając się nad konsekwencjami jakie grożą.

Wielokrotnie słyszymy o sytuacjach kiedy sadownicy np. „spalili sad” wykonując zabieg  sfałszowanym insektycydem a zawartość produktu wskazuje na herbicyd. Dlatego warto się zastanowić czy wartość sfałszowanego preparatu jest równa szkodom, które może wyrządzić w sadzie.

Rejestr legalnych środków ochrony roślin : https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin

Materiał opracowany przez Izabele Kaczorowską w oparciu o wykład Dr Marka Miszczyk „Jakość środków ochrony roślin, czyli z czym spotykamy się w praktyce badań laboratoryjnych IOR Sośnicowice – atestacja, produkty podrabiane, importrównoległy”

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmiany zasad szacowania start

Skupujący jabłka twierdzą, że bankrutują, spółka Eskimos im nie zapłaciła…