w

Nie mają zamiaru zbierać jabłek na przemysł po 0,60 zł/kg. Owoce zgniją pod drzewami !

Kryzys w sadownictwie dotknął wiele krajów. Do kłopotów z wysokimi cenami nawozów i energii doszły braki w dostępie siły roboczej. Jeden z największych w Europie producentów jabłek, jakim jest Francja ma je ogromne. 

Wielu producentów jabłek zdecydowało się zrywać tylko najlepsze owoce i odmiany, które dają szanse na sprzedaż po atrakcyjnych cenach.

Braki na rynku pracy wyśrubowały ceny płacone za zbiór. Stawki wynoszą od 10 € za godzinę, a i tak pracowników brakuje. Oznacza to, że masę jabłek zostało na drzewach i pod nimi. Podaż do przetwórstwa pomimo ceny skupu oscylującej około 60-80 groszy za kilogram, nie zachęciła do zbierania owoców z ziemi. Wszystko wskazuje także, że do chłodni trafiło zdecydowanie mniej jabłek niż w poprzednich latach. Chowano głównie jabłka odmian klubowych, które według tamtejszych sadowników gwarantują opłacalność produkcji. Schładzanie Gali i Goldena przy obecnych kosztach energii elektrycznej wiąże się z ryzykiem poniesienia strat po wiosennym otwarciu komór.

Mirosław Maliszewski

Prezes Związku Sadowników RP

Źródło: polskiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gala Dark – nowy sport jabłek !

Polska chce zostać głównym eksporterem jabłek do Jordanii.