w

Nagroda, której zabrakło podczas Dożynek. Jabłko symbolem pięknej kwitnącej drzewami Gminy Grójec…

W miniony weekend odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej, Dożynki Powiatu Grójeckiego.
Licznie zebrani rolnicy i sadownicy z terenu powiatu grójeckiego złożyli podziękowanie Panu Bogu za tegoroczne plony z pól i sadów. Dożynkowe świętowanie ma w naszym kraju bogatą tradycję. Łączy w sobie owoce pracy i trudu polskiej wsi z radością życia przejawiającą się w uroczystościach, czerpiących z nieprzebranego źródła skarbnicy kultury ludowej. Obchody dożynkowe są szczególną okazją konsolidowania środowisk lokalnych, społecznych i gospodarczych. Jest to także czas odpoczynku i relaksu dla wszystkich rolników po ciężkiej pracy.
– informował na swoim facebook Mirosław Maliszewski
Podczas Dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dla mieszkańców poszczególnych wsi, szkół i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu Grójeckiego, gdzie do zdobycia były cenne nagrody. Zostały nagrodzone trzy wieńce. Jednak zabrakło wdg. nas nagrody „głos publiczności”. Powiat Grójecki jak doskonale wiemy to zagłębie sadów jabłoniowych, a więc symbolika jabłka jest tutaj szczególna.

Nasz portal przyjrzał się prezentowanym wieńcom i uznał, że jednemu z nich należy się specjalne wyróżnienie za konstrukcje oraz zaakcentowanie z jakiego region pochodzi! 

Głosem publiczności i wyróżnieniem chcemy obdarzyć mieszkańców Bikówka zrzeszonych w stowarzyszeniu Dobroczynek, których wieniec naszym zdaniem był najpiękniejszym prezentowanym podczas tegorocznych dożynek:

Poprosiliśmy o krótki wywiad Panią Sołtys Dorotę Niedbałę z Bikówka, na temat stworzonego wieńca:

Pomysł wykonania wieńca nasunął się bardzo szybko, spontanicznie a wręcz naturalnie. Bo cóż jak nie jabłko jest symbolem naszej pięknej kwitnącej drzewami  Gminy Grójec.
Cóż jak nie jabłko jest owocem naszej całorocznej, trudnej, codziennej, żmudnej pracy aby zapewnić byt sobie i swojej rodzinie. Świadomie wynieśliśmy to nasze jabłko na piedestał. Jest ono w ostatnim czasie tak poniewierane i niedoceniane a nasza praca przy nim wyśmiewana, wykonywana często wbrew logice, zdrowemu rozsądkowi i w końcu rachunkowi ekonomicznemu. Ale ją kochamy bo jest w naturze, blisko Stwórcy i na Chwałę Bożą. Co wyraziliśmy w wieńcu. Tak wychowali nas nasi rodzice, w takim szacunku i kulcie pracy. Przekazali nam również tradycje z nią związane, tradycję tę mamy jako mieszkańcy wsi Bikówek, ponad 30 lat. Chcielibyśmy przekazać ją następnemu pokoleniu. Myślę , że już zdaliśmy egzamin na piątkę bo w przygotowaniu tegorocznego wieńca brali udział licznie i z wielkim zaangażowaniem oprócz tych najstarszych również najmłodsi mieszkańcy.  Można powiedzieć 4 pokolenia. Chciałam Wszystkim podziękować serdecznie. Podsumowując tę wspólną pracę przy wieńcu pragnę dodać, że wyraziliśmy przez niego wiele emocji nie tylko radość i dziękczynienie Bogu za plony ale przede wszystkim swoje obawy związane z przyszłością naszej produkcji . Chcieliśmy w tym symbolu podkreślić rangę tego owocu tak ważnego w rozwoju nie tylko Gminy Grójec, ale całego regionu .
Foto relacja z Dożynek:
źródło: Powiat Grójecki / facebook Mirosław Maliszewski
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewoził wnuczków do doczepionej do traktora łyżce ładowacza. Nie żyje młodszy z wnuczków

PROTEST! POLSKI SADOWNIK NIE MA REALNEGO WPŁYWU NA CENĘ OWOCÓW W SKLEPIE!