w ,

Myśliwi dokarmiają zwięrzęta zimą, aby te nie powodowały szkód łowieckich na polach.

Lasy Państwowe podają, że w okresie zimowym przeznaczają na dokarmianie zwierząt leśnych 6-7 milionów złotych. Weronika Tyczka z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska podkreśla, że leśnicy wkładają zimą wiele pracy w dokarmianie zwierząt, a także budowanie i montaż karmników dla ptaków.

Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach las i pola wyżywią dzikie zwierzęta. – czytamy na stronie Lasów Państwowych, i dalej:Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. 

Dlaczego myśliwy dokarmia leśne zwierzęta?

Łoś, jeleń szlachetny, jeleń sika, daniel, sarna, dzik, muflon, lis, jenot, borsuk, kuna leśna, kuna domowa, norka amerykańska, tchórz zwyczajny, szop pracz, piżmak, zając szarak, dziki królik, jarząbek, bażant, kuropatwa, gęś gęgawa, gęś zbożowa, gęś białoczelna, krzyżówka, cyraneczka, głowienka, czernica, gołąb grzywacz, słonka, łyska. Ustawa Prawo łowieckie zakłada, że zwierzęta te stanowią własność Skarbu Państwa.

PZŁ podaje, że myśliwi w latach 2015/2016 wydali 23 024 522,49 zł na dokarmianie zwierząt. Ogromna skala dokarmiania zwierząt leśnych ma konkretny cel – przyzwyczaić zwierzynę do miejsca, w którym wykłada się jedzenie, tworzą tzw. nęciska, dzięki którym wiedzą, gdzie zwierzę się znajduje. Dokarmianie zwierząt na dużą skalę może prowadzić do szybszego tempa rozmnażania się, a jak podaje PZŁ:

[…] myśliwym polującym w Ośrodkach Hodowli Zwierzyny chodzi o realizację zatwierdzonych planów łowieckich, a więc regulację populacji zwierząt. […] Chcemy, żeby te zwierzęta umierały śmiercią głodową? (Czy to lepsze – red. TOK FM) niż zwierzyna ginąca w ogniu strzału, w humanitarny sposób?

Jednocześnie rzeczniczka PZŁ Paulina Marzęcka zaznaczała w wywiadzie dla TOK FM (grudzień 2018 roku), że zostawianie pokarmu na granicy lasu pozwala zatrzymywać zwierzęta w lesie, aby nie przeszły dalej na pola uprawne i nie tworzyły szkód łowieckich.

W rozporządzeniu Ministra Środowiska (w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz) z dnia 22 marca 2005 r. czytamy:

6.1. Podczas polowania nie strzela się do:

zwierzyny przy paśnikach, lizawkach, pasach zaporowych oraz punktach stałego dokarmiania, z wyjątkiem polowań na dziki i drapieżniki przy nęciskach; myśliwy powinien ustalić u dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego lokalizację nęcisk w obwodzie łowieckim, a dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego powinien uzgodnić ich lokalizację na terenach leśnych z właściwym nadleśnictwem.

W PZŁ zapisanych jest ponad 120 tysięcy osób. Zenon Kruczyński, były myśliwy i autor książki „Farba znaczy krew” twierdzi, że zabija się nawet do 1,5 miliona zwierząt rocznie. 11 lutego to dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kobieta w Sadzie (@kobietawsadzie)

źródło: Lasy Państwowe, tok.fm, Fundacja Czarna Owca Pana Kota, PZŁ, swiatoze.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IMGW: ocieplenie… nawet do 13 stopni w plusie .

„Ceny jabłek rosną… do końca sezonu zobaczymy dalsze podwyżki cen jabłek deserowych”?