w

Money.pl pisze: „…traktor za 100 tysięcy. Polska wieś się bogaci?” Ile tak naprawdę wynosi dochód rolnika?

Kombajn za ćwierć miliona, traktor za 100 tysięcy. Polska wieś się bogaci? – czytamy w nagłówku artykułu na portalu money.pl!

Dalej w materiale znajdziemy:

…wieś staje się coraz zamożniejsza. Świadczyć o tym może choćby fakt, że rolnicy kupują coraz więcej drogich maszyn. W 2020 roku pobili rekord w kupowaniu nowych ciągników – nabyli ich prawie 10 tysięcy. 

foto: pixabay.com

– Kiedyś ktoś miał kawałek pola, krówkę, świnkę, kury i tak dalej. Teraz za minimalny próg rentowności areału uważa się 30-40 hektarów, z kilku czy kilkunastu hektarów nie da się wyżyć – mówi w rozmowie z money.pl Marcin Marczuk, rolnik z Wielkopolski.

– Prosta kalkulacja – w zeszłym roku za tonę pszenicy płacono w skupach około tysiąca złotych, przy wydajności 8 ton z hektara i 50 hektarach pola mamy 400 tysięcy przychodu. A ciągle mówimy o stosunkowo niewielkim gospodarstwie – mówi Marczuk.

Rolnik dodaje, że koszt obsiania pola to kilka tysięcy, do tego trzeba doliczyć środki ochrony roślin, pracę maszyn i inne koszty…

– Sumy mogą robić wrażenie, ale to są nasze narzędzia pracy. Kombajn do zboża kosztuje lekko licząc ćwierć miliona złotych…

Na portalu money.pl czytamy dalej:

Na wieś płynie też rzeka unijnych pieniędzy. Tylko w 2020 roku suma dopłat do rolnictwa sięgnęła 15,5 miliarda złotych (ok. 300 mln więcej niż rok wcześniej). Owe 15,5 miliarda trafiło na konta 1,3 mln rolników – statystycznie licząc po ok. 12 tysięcy złotych na głowę. Warto przy tym zauważyć, że co roku spada liczba dopłat – wynika to ze zmniejszania się liczby gospodarstw rolnych. Jeszcze w 2007 roku dopłaty pobierało prawie 1,5 mln rolników, teraz ich liczba stopniała do 1,3 mln.

Niepokojącym wskaźnikiem w raporcie na temat polskiej wsi mogłoby być zadowolenie z sytuacji materialnej. Satysfakcję ze swoich dochodów wyrażało 20-30 proc. mieszkańców wsi (…) Średni dochód na głowę mieszańca wsi jest niższy niż mieszczucha!

!!!UWAGA!!!

Mieszkańcy miast wdg. danych są zamożniejsi, ich dochód rozporządzalny na 1 osobę w grudniu 2018 r. był wyższy i wynosił 1860 zł, podobnie jak pracowników – 1703 zł oraz osób pracujących na własny rachunek – 2012 zł. Dochód rozporządzalny na 1 osobę na wsi to 1422 złote, zaś w grupie rolników – 1579 zł.

UDOSTĘPNIJ

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Nie wiem skąd ktoś wyliczył taki dochód rolnikowi .ja mam 6hektarow i pisze wszystkie wydatki na uprawy pożniniej pisze dochód za uprawy i wychodzi mi że nie mam żadnego zysku z tego pola bo co roku wszystko drożeje a rolnika plony tanieją więc mamy zysku tyle co w pysku i garba na plecach .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jabłka za darmo w Biedronce? Czy to dobry chwyt marketingowy?

Przemrożone podstawy pąków, pni i pędów w sadach! Skutki mrozów już widoczne!