w

Minister Kowalczyk ma ratunek dla producentów owoców jagodowych ? Zakupiono kilka magazynów !

O sprawach ważnych dla rolnictwa: premier Morawiecki i wicepremier Kowalczyk rozmawiają z rolniczą Solidarnością

W ministerstwie odbyło się spotkanie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Rozmowy koncentrowały się wokół spraw dotyczących eksportu ukraińskiego zboża, sektora trzody chlewnej, dzierżaw ziemi i systemu oddłużeniowego oraz owoców miękkich.

Wicepremier zwrócił uwagę, że wiele działań jest bardzo prostych, jak np. ekoschemat dotyczący planu nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego przysługuje dopłata w wysokości 300 zł/ha. Jak podkreślił szef resortu rolnictwa jest ona niezależna od dopłat do wapnowania udzielanych w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas spotkania została podnoszona sprawa przez związkowców dotycząca trudności na rynku mrożonych owoców miękkich przed zbliżającym się sezonem.

Zaapelowali o większą aktywność Krajowej Grupy Spożywczej.

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że zakupionych zostało już kilka magazynów przeznaczonych do przechowywania.

– Wszystkim nam zależy na stabilizacji, bo ona jest najlepszym sprzymierzeńcem rolnika – dodał wicepremier Kowalczyk. – Tymczasem trzeba współpracować, by pokonywać problemy i wzmacniać polskie rolnictwo.

Szef resortu zapowiedział kontynuację rozmów z przedstawicielami NSZZ RI Solidarność.

Dzierżawy

Związkowcy podnosili również kwestię zapotrzebowania rolników na ziemię. Podkreślali przy tym konieczność jasnej deklaracji w zakresie kończących się w tym roku wielu dzierżaw.

– Stanowisko jest jasne – nie ma przedłużania dzierżaw do tych dzierżawców, którzy nie wywiązali się z obowiązku wyłączenia 30 proc. gruntów i oddania ich do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – poinformował szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

– Każdy przypadek przedłużenia dzierżawy, oczywiście pod warunkiem, że te 30 proc. gruntów było wyłączone, jest rozpatrywany indywidualnie – podkreślił dyrektor generalny KOWR Waldemar Humięcki, który także uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami rolników.

Kwestie oddłużeniowe

Działacze NSZZ RI Solidarność zwracali uwagę na złe funkcjonowanie przepisów dotyczących oddłużenia gospodarstw rolnych.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podzielił ten pogląd i zaproponował powstanie roboczego zespołu, który dokładnie przeanalizuje konkretne przypadki, co pozwoli na wypracowanie dobrego mechanizmu oddłużeniowego.

WPR i inne tematy

W trakcie bezpośrednich rozmów z premierem i wicepremierem rolnicy  wyrażali obawy co do wniosków o płatności, w związku z nowymi mechanizmami, które wchodzą w życie razem z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej.

– Mamy przeszkolonych ponad 3 tysiące doradców, którzy w przyszłym tygodniu zaczną prowadzić szkolenia dla rolników – poinformował szef resortu rolnictwa.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

KRUS: Nowe kwoty świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 marca 2023 r.

Nowa ekonomiczna seria X2 – McCormick z Stage V [VIDEO]