w

Maliny z plastikiem z Ukrainy jechały do Polski

Ok. 19 ton koncentratu pomidorowego importowanego z Ukrainy zatrzymano na granicy ze względu na zaniżoną kwasowość – podał w czwartek Lubelski Urząd Wojewódzki. Wcześniej zatrzymano również 20 ton mrożonych malin.

O sprawie poinformował w komunikacie kierownik oddziału ds. mediów i komunikacji społecznej LUW Miłosz Bednarczyk, który powołał się na dane przekazane wojewodzie lubelskiemu przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

„W dniu 31 stycznia 2024 r. rozpoczęto kontrolę koncentratu pomidorowego 36 proc. o masie 19 033 kg opakowanego w 79 beczek, importowanego z Ukrainy. Przebadano zarówno pobraną próbkę, jak i wtórnik próbki” – wyjaśnił.

W środę wydano decyzję zakazującą wprowadzenia koncentratu do obrotu ze względu na stwierdzenie zaniżonej kwasowości o 0,7 proc.

Lubelski Urząd Wojewódzki odniósł się również do zatrzymania wcześniej 20 ton maliny mrożonej, również importowanej z Ukrainy. Badania laboratoryjne w Lublinie wykazały obecność plastiku.

„Po odwołaniu się importera od wyników badań, wtórnik próbki po konsultacji z Głównym Inspektorem Jakości Handlowej przekazano do laboratorium w Kielcach. W wyniku tych badań również stwierdzono obecność plastiku” – dodał Bednarczyk.

Jak zapewniono w komunikacie, służby i inspekcje odpowiadające za badania produktów oraz kontrole na granicy z Ukrainą pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.

„W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, towary nie otrzymują zgody na wprowadzenie do obrotu, a następnie transport jest kierowany do utylizacji lub zawracany do kraju, z którego przyjechał” – podkreślono.

źródło: PAP / www.wnp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czy zwiększymy eksport jabłek do Kazachstanu?

Chcemy ograniczać i kontrolować napływ towarów z Ukrainy, żeby nie zakłócał on stabilności poszczególnych rynków – powiedział minister Siekierski.