w

Kupuj prosto od rolnika! – Wiejska e-skrzynka dotarła do MRiRW

Do siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotarła 23 grudnia br. z Minikowa Wiejska e-skrzynka z produktami rolników i przetwórców z województwa kujawsko-pomorskiego. Wiejska e-skrzynka to nowa platforma zakupowa, która jest jedną z pierwszych takich inicjatyw w Polsce!

Produkty zostały dostarczone do ministerstwa zgodnie z zamówieniami złożonymi przez pracowników resortu na specjalnie utworzonej w ramach projektu platformie zakupowej, która znajduje się na stronie: http://wiejskaeskrzynka.pl/

Paczkę z zamówionymi świątecznymi smakołykami odebrał też sekretarz stanu Lech Kołakowski, który podkreślił, że są to produkty najwyższej jakości i dostarczone bezpośrednio od rolnika.

O projekcie

Platformę zakupową stworzono w ramach projektu pn. Innowacyjny model współpracy producentów rolnych w ramach krótkich łańcuchów dostaw. Jest pierwszym takim w kraju i – zgodnie z nazwą – ma za zadanie wspierać krótkie łańcuchy dostaw.

Projekt powstał w ramach działania Współpraca PROW 2014–2020. Grupa Operacyjna Wiejska e‑skrzynka została utworzona z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który jest liderem projektu. Ponadto w skład  konsorcjum wchodzi Politechnika Bydgoska w Bydgoszczy oraz 17 producentów rolnych. Należą do nich gospodarstwa prowadzące: rolniczy handel detaliczny (RHD) – 11 gospodarstw, sprzedaż marginalną, lokalną i ograniczoną (MLO) – 3 gospodarstwa,  sprzedaż bezpośrednią – 2 gospodarstwa i 1 przedsiębiorstwo).

Jak powstała Wiejska e-skrzynka

Rolnicy biorący udział w projekcie doposażyli swoje małe przetwórnie w nowe maszyny i urządzenia, powstał Wewnętrzny System Jakości, zakupiony został także samochód dostawczy. Stworzono platformę zakupową http://wiejskaeskrzynka.pl/, wykorzystywaną przez konsumenta do bezpośredniego kontaktu z wieloma producentami na raz.

Prosto od rolnika

Przeznaczeniem tej  platformy zakupowej jest działanie na rzecz rolników, a nie pośredników, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych, popularnych obecnie systemów sprzedaży produktów rolnych. Dokonując zakupu, klient płaci raz, a system informatyczny umożliwia rozdział płatności od razu do poszczególnych producentów. Interakcja jest bezpośrednia, co sprawia, że producenci są całkowicie transparentni i dostępni dla swoich klientów.

Klient, kupując na http://wiejskaeskrzynka.pl/, omija pośredników.

Od pola do stołu

Ideą projektu jest działanie w zgodzie polityką Od pola do stołu, w ramach której zakłada się maksymalne ograniczenie udziału pośredników sprzedaży i umożliwienie kontaktu konsumentów z lokalnymi producentami żywności. Wpływa to również na poprawienie identyfikacji źródła pochodzenia żywności, zmniejszenie śladu węglowego i uzyskiwanie możliwie najświeższych i najwyższej jakości produktów, takich jak sery, wędliny, przetwory, owoce,  miody i inne.

Dla rozwoju rolnictwa

Wiejska e-skrzynka wspiera rozwój rolnictwa i lokalnych rynków sprzedażowych. Kupując na platformie http://wiejskaeskrzynka.pl/ dokładnie wiemy, skąd przyjadą do nas zamówione produkty. Jak zapewniają dostawcy z Wiejskiej e-skrzynki – produkty świeże i pyszne!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kantar: wzrost konsumpcji notują wszystkie badane gatunki owoców jagodowych

Dlaczego nie należy handlować jabłkiem za wagę w skrzyni ?!