Koszty produkcji jabłek wzrosły, wzrosły także od nowego roku opłaty elektryczne, a cena jabłek niezmienna od jesieni. Sadownicy powinny zadać sobie pytanie, czy opłaca się trzymać długo jablka w komorach.
Warto zaznaczyć, że od 01.01.2022 cena prądu skoczyła o jakieś 0,13-0,14PLN/kWh, więc kolejne rachunki będą sporo wyższe – pisze w komentarzu jeden z sadowników.
Rok temu największymi przegranymi byli Ci, którzy jabłka trzymali do końca wiosny, ponieważ cena w tamtym okresie w żadnym stopniu nie pokryła kosztów poniesionych na energię elektryczną, a cena jabłek praktycznie nie zmieniła się od jesieni 2020 roku do wiosny 2021 roku. Jak wyglądają opłaty w tym roku?
Jak zauważa jeden z sadowników:
Jeden ma stawkę jeszcze z 2020 roku, inny z połowy 2021, a reszta płaci cenniku za 2022. U mnie jest to 0.0165 kWh/kg na dwa miesiące, wrzesień/październik i listopad/grudzień wyszedł podobnie, czyli razem 0.033 kWh/kg.Przy mojej taryfie C z sierpnia 2021 daje to całkowity koszt rachunków z energię średnio na poziomie 3gr netto/kg od dnia zbioru do 31 grudnia 2021. Chłodnia ULO – zużycie agregatów, płuczki i generatora.
Poprosiliśmy Pana Zbyszka Chołyka o komentarz w tej sprawie.
Z doktorem Klimkiem co roku robiliśmy dokładne wyliczenia opłacalności produkcji. Koszty rosną co roku. Jeśli chodzi o koszty energii uważam, że tak naprawdę w połowie roku okażę się, jak wielka jest ta różnica. Od stycznia 2022 stawka wzrosła więc podwyżki odczujemy najbardziej w okresie wakacji. W poprzednim sezonie ceny energii nie rosły tak drastycznie, jak teraz.
Na przykładzie naszej grupy mogę powiedzieć, że roczne koszty energii elektrycznej w 2021 roku wynosiły 612 tysięcy złotych i był to okres rozliczeniowy od sierpnia do lipca. W sezonie poprzednim 2020 koszt energii wynosił 588 tysięcy złotych. Uważam, że podwyżki energii nie są tak bardzo odczuwalne dla grupy jak np. wzrost kosztów pracowników.
Prowadząc grupę i sortownie, wszystkie koszty analizujemy. Przykładem kolejnej podwyżki jest zewnętrzny transport, z którego korzystamy, w tym przypadku rok do roku transport zdrożał 14%.
Najbardziej odczuliśmy wzrost kosztów pracowników. W 2020 roku koszty pracownicze wynosiły 3,2 miliony, a rok 2021 to koszty 3,7 miliony. Pół miliona wzrosły koszty pracownicze z roku na rok. Z perspektywy wszystkich kosztów to ten koszt jest najbardziej dotkliwy dla nas.
– poinformował nasz portal Zbyszek Chołyk.
Na zapytanie dotyczące kosztów, jakie ponoszą sadownicy za trzymanie jabłka w komorach, odpowiedział również elektryk:
Dotąd przy cenie 72 gr/kwh wychodziło, że przechowanie do lutego jabłka wynosi 8 groszy na kilogram, a do marca kosztowało około 12 groszy na kilogram. Koszt rośnie lawinowo w miesiącach, gdzie jest coraz cieplej (od końca lutego). Mam też różne koszta zależnie od komory, agregatu i tego, przy jakiej temperaturze była napełniana. Tu trzeba pamiętać, że ogromnie dużo zależy od izolacji ścian, ale też od właściwego wyregulowania agregatu przez serwis. Wystarczy, że jest minimalnie źle nastawiony zawór rozprężny albo za mało/ za dużo czynnika i sprawność agregatu może spaść dwukrotnie. Poza tym kwestia odszraniania… jeżeli ktoś wie jak zmieniać nastawy na czas schładzania towaru i potem na przechowanie to można sporo zaoszczędzić. Aha i jeszcze jedno, Jeżeli na fakturze jest jakakolwiek opłata za energię bierną to można ją całkowicie wyzerować montując dobraną kompensację mocy biernej (ta opłata pojawia się zwykle jak zakład wymienia licznik ze starego analogowego na nowy).
Czyli jak przqidłowo zmieniać nastawy na czas schładzania towaru?
To wszystko powinien wyjaśnić ten co montował urządzenia