Jesteśmy w drugiej połowie lata. Jest to lato bardzo zróżnicowane pod względem warunków pogodowych, opadów atmosferycznych i temperatur. Początek sierpnia charakteryzuje się występowaniem rosy, bardzo często mgły, co prowadzi do wystąpienia dużej liczby godzin zwilżenia liści. Powoduje to duże zagrożenie ze strony patogenów. W związku z tym należy prowadzić staranną ochronę pozbiorczą i przedzbiorczą drzew owocowych – informuję ŚODR w Modliszewicach.
W sadach gruszowych jest zagrożenie ze strony raka bakteryjnego oraz zarazy ogniowej. Do zwalczania należy użyć preparatów miedziowych (Miedzian 50 WP, Viflo Cu). Wykonujemy również zabiegi poprawiające przechowywanie owoców np.Bellis 38WG, Geoxe 50 WG, Switch 62,5 WG. Nadal musimy zwracać uwagę na występowanie szkodników – zwłaszcza miodówki. W razie zagrożenia miodówką można zastosować preparaty np. Delegete + Sillac, Abamax 018 EC, Vertigo 018 EC. Kontynuujemy intensywne nawożenie dolistne wapniem, borem i krzemem.
W sadach jabłoniowych sytuacja jest zróżnicowana, ale intensywna ochrona trwa nieprzerwanie. Duża liczba godzin zwilżenia liści stwarza zagrożenie ze strony patogenów grzybowych. Do ochrony możemy użyć preparatów opartych na kaptanie (Malvin 80 WG, Pastor 80 WG, Merpan 80 WG), dodynie (Carpene 544 SC, Diana 500 SC, Syllit 544 SC). W odmianach jesiennych wykonujemy również pierwsze zabiegi przeciw chorobom przechowalniczym owoców. Jeśli chodzi o szkodniki lustrujemy sady intensywnie, ponieważ obloty np. owocówki jabłkóweczki drugiego pokolenia czy zwójek są bardzo zróżnicowane pod względem położenia sadu i wcześniejszej ochrony. Jeśli będzie potrzeba wykonania zabiegu zwalczającego populację możemy użyć preparatów np. Affirm 095 SG, Coragen 200 SC, Delegate. Kontynuujemy intensywne dokarmianie drzew jabłoni wapniem. W celu lepszego wybarwienia owoców stosujemy naprzemiennie z wapnem fosfor, mangan, azot i potas. W ostatnim czasie na odmianie Golden Delicious wystąpiły objawy nekrotycznej plamistości liści. Jest to najprawdopodobniej spowodowane szybko zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Do zmniejszenia występowania opadania liści zalecamy dokarmianie magnezem w połączeniu z cynkiem i koncentratem aminokwasowym. Dodatkowo możemy użyć preparatów np. Polyram 70 WG, Kadi 72,5 WG, Kapster 72,5 WG. W przypadku intensywnego żółknięcia liści zalecamy dostarczenie magnezu dokorzeniowo, w postaci oprysku belką herbicydową pod koronami drzew.
W sadach wiśniowych trwa zbiór owoców lub jest on już zakończony. Po zebraniu owoców możemy przystąpić do cięcia drzew, nawożenia dolistnego, dalszej ochrony. Wykonanie cięcia drzew wskazane jest corocznie, jest bowiem korzystniejsze i zdrowsze dla roślin niż cięcie wiosenne. Nawożenie dolistne opieramy głównie na azocie, cynku, borze, fosforze, potasie. Ma ono na celu zgromadzenie zapasów w tkankach roślinnych oraz regenerację uszkodzonych tkanek.
W sadach śliwowych sytuacja jest zróżnicowana. Rozpoczęły się zbiory odmian wczesnych, więc w tych kwaterach skupiamy się na zbiorze. W kwaterach odmian średniopóźnych i późnych prowadzimy ochronę przeciw brunatnej zgniliźnie oraz owocówce śliwkóweczce. Do ochrony przeciw brunatnej zgniliźnie stosujemy preparaty np. Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Tobias-Pro 250 EW. Natomiast na owocówkę śliwkóweczkę (zaobserwowano intensywne obloty) można zastosować np. Affirm 095 SG, Coragen 200 SC, Exirel 200 SE. W uprawie brzoskwiń i moreli mamy okres pozbiorczy, więc możemy przystąpić do cięcia oraz nawożenia dolistnego (azot, cynk, bor), kontynuując ochronę (produkty miedziowe).
W sadach czereśniowych występuje obecnie duża presja ze strony raka bakteryjnego drzew pestkowych. Wycieki „gumy” widoczne są na młodych pędach, jak również na starych zaleczonych ranach. Do walki z tym patogenem należy zastosować środki lub nawozy miedziowe. W okresie pozbiorczym zalecane jest wykonanie corocznego cięcia drzew. Preparaty miedziowe obowiązkowo stosujemy po wykonaniu cięcia. W tym czasie wykonujemy nawożenie dolistne, dostarczamy roślinom azotu, boru, cynku, fosforu, potasu, magnezu – tak, aby drzewa mogły się wzmocnić i zmagazynować składniki pokarmowe przed okresem spoczynku zimowego. Czas od zbiorów do zimowego spoczynku jest dobry na wykonanie analizy glebowej i wapnowania sadu.
Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
autor: Grzegorz Jurkowski
źródło: ŚORD Modliszewice