w

Kolejne dni przyniosą prawdziwy atak zimy. Śnieżyce i zamiecie !

foto: istockphoto

Kolejne dni przyniosą prawdziwy atak zimy. Niż Brygida sprowadzi śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 centymetrów, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni.

Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku (9.12) na sobotę (10.12). Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu – powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak przekazał Walijewski, w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce.

Śniegu będzie naprawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 centymetrów, w Karpatach nawet do 15 centymetrów – dodał rzecznik prasowy IMGW.

W niedzielę (11.12) śniegu jeszcze przybędzie. – Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10-15 centymetrów. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w województwie świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę, śnieg utworzy warstwę grubości 20 centymetrów – zapowiedział Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek (12.12) spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich.

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 kilometrów na godzinę, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

Od nocy z wtorku (13.12) na środę (14.12) zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu temperatura spadnie do -13 stopni Celsjusza, a w obszarach górskich aż do -18 lub -20. W centrum termometry pokażą -8 st. C. Najcieplej będzie na północnym zachodzie, tam na termometrach zobaczymy od -4 do 5 stopni.

  • źródło: tvn24.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Biogazownia rolnicza – korzyści dla okolicznych mieszkańców

Polskie stoisko narodowe na targach Food Africa Cairo 2022