w , , ,

Kiedy zastosować Regalis Plus? Faza balona, kwitnienie czy po kwitnieniu?

Regalis Plus to regulator wzrostu z grupy triazoli, który hamuje biosyntezę giberelin. W rezultacie pędy jednoroczne są krótsze, a wyrastanie silnych pędów, tzw. „wilków”, zostaje ograniczone.

W ostatnim czasie wiele osób pytało o optymalny termin stosowania Regalis Plus. Odpowiedź jest prosta: ZASTOSOWAĆ WCZEŚNIE!

Kiedy dokładnie?

Możemy wyróżnić trzy główne schematy stosowania:

  1. Faza balona: Zabieg wykonuje się, gdy pędy kwiatowe osiągają wielkość balona. Jest to najwcześniejszy termin i zapewnia najsilniejsze hamowanie wzrostu.
  2. Kwitnienie: Zabieg wykonuje się w fazie pełnego kwitnienia. Jest to dobry termin, jeśli wcześniej nie było możliwości wykonania zabiegu.
  3. Koniec kwitnienia: Zabieg wykonuje się tuż po zakończeniu kwitnienia. Jest to najpóźniejszy termin, ale nadal zapewnia znaczące hamowanie wzrostu.

Od czego zależy wybór terminu?

Głównym czynnikiem determinującym wybór terminu jest odpowiednia powierzchnia i kondycja liści, aby preparat mógł zostać efektywnie pobrany.

Jeśli wasza odmiana jabłoni ma przyrosty na około 5 cm i wytworzone 4-5 liście, to odpowiedni czas na zabieg. Wczesny zabieg, daje silniejsze ograniczenie wzrostu i mniejszy opad czerwcowy.

Ciekawostka: Drzewa niektórych odmian mają z reguły większe liście przed kwitnieniem.

Regalis® Plus 10 WG należy do grupy regulatorów wzrostu, ale korzyści z jego stosowania można obserwować w sadzie podczas całego sezonu, a nawet w kolejnych latach. Ograniczając wzrost pędów, przyczynia się do kształtowania korony drzewa oraz regulacji szlaków metabolicznych roślin. Efekty działania produktu są widoczne w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, począwszy od okresu kwitnienia poprzez zbiory, cięcie zimowe, a kończąc na kwitnieniu w roku następnym.

Sadownicy z reguły stosują Regalis Plus w kwitnienie i pod koniec, pamietajmy jednak że w tej fazie zabieg ma głównie na celu ograiczenie wzrostu młodych pędów.

Czemu sadownicy stosują Regalis Plus w fazie balona?

Poprawa zawiązywania owoców związana jest z blokowaniem syntezy etylenu. W warunkach stresowych (przymrozki, susza) roślina wykazuje tendencję do nadprodukcji etylenu, co w efekcie prowadzi do nadmiernego opadania zawiązków lub przyspiesza proces dojrzewania owoców.

Uwaga! W przypadku odmian wykazujących tendencję do nadmiernego zawiązywania owoców takich jak:

Gala, Szampion, Pinova zalecamy stosowanie produktu Regalis® Plus 10 WG tylko w latach wyjątkowo niesprzyjających zawiązywaniu owoców.

Czego sadownicy nie wiedzą o Regalisie Plus?!

W wyniku zmian w flawonoidów wzmocniona jest naturalna odporność drzew, dzięki czemu są one mniej podatne na patogeny. Porównując drzewa zabezpieczone jedynie środkami fungicydowymi z drzewami, które traktowane były dodatkowo produktem Regalis® Plus 10 WG, zauważamy znaczną poprawę skuteczności w walce z najważniejszymi chorobami, takimi jak mączniak jabłoni i parch jabłoni. Wyniki wieloletnich badań prowadzonych we Francji wykazały, że Regalis® Plus 10 WG skutecznie pomaga ograniczyć zasiedlenie drzew przez szkodniki. W przypadku inwazji mszyc odnotowano zmniejszenie opanowania nawet o 64%. Zaobserwowano również znaczące, nawet 4-krotne zmniejszenie liczby jaj przędziorków na liściach.

Badania wdrożeniowe wykazały, że drzewa traktowane produktem Regalis® Plus 10 WG są bardziej odporne na atak szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. Jest to przede wszystkim związane z wcześniejszym zakończeniem wzrostu pędów. Szybciej ulegają one zdrewnieniu, co sprawia, że szkodnikom jest trudniej wkłuć się w roślinę i pobrać z niej składniki odżywcze.

W jakich odmianach Regalis Plus jest zalecany?

Odmiany, w których stosowanie produktu Regalis® Plus 10 WG powinno być podstawowym, regularnym zabiegiem w prowadzeniu nowoczesnego sadu:

  • – grupa Jonagoldów
  • – Mutsu
  • – Ligol
  • – Gloster

Umiarkowanie rosnące odmiany, o drobnych owocach wymagają stosowania produktu Regalis® Plus 10 WG w szczególnych warunkach (bardzo słabe kwitnienie, przymrozki). Do tej grupy odmian należą:

  • – grupa Gali
  • – Pinovn
  • – Szampion

Są to silnie rosnące odmiany, z dużą tendencją do przemiennego owocowania. Charakteryzują się również podatnością na nadmierne zrzucanie zawiązków.

źródło: BASF

Uwaga: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IPSAD: Czy uszkodzenia kwiatów jabłoni po deszczu są groźne?

Pszczoły a zabiegi chemiczne w sadzie…