w , , ,

Jesień w szkółce – Wykopywanie drzewek owocowych ze szkółki

W szkółkach trwa wykopywanie drzewek, a następnie wyselekcjonowanie materiału i przygotowywania do sprzedaży. Na koniec października odwiedziliśmy gospodarstwo szkółkarskie ARNO w Lewiczynie, aby dowiedzieć się więcej na temat przebiegu wykopywania poszczególnych odmian. 

W zależności od warunków atmosferycznych, drzewka kończą wzrost na przełomie września i października, od tego momentu szkółkarze zaczynają wykopując materiał. Ważne, aby przed czynnością wykopania, należy pozbawić drzewka liści, w przeciwnym razie mogłoby dojść do wysychania wykopanych drzewek w wyniku transpiracji.

Aktualnie prowadzimy wykopywanie drzewek. Zakończyliśmy kopanie odmiany Szampion Arno. Następne w kolejności do wykopywania są Jonagold, Ligol Red, Golden DR. oraz pozostałe odmiany.

  • – informuje Ryszard Nowakowski, właściciel szkółki ARNO.

Cały proces wykopywania jest mocno zmechanizowany, gdyż kopanie ręczne jest bardzo pracochłonne. Maszyna do wykopywania chwyta drzewka przez gumowe pasy i po otrząśnięciu systemu korzeniowego z ziemi przenosi na tył maszyny, gdzie odbierają je pracownicy. Drzewka trafiają bezpośrednio na paletę szkółkarską znajdującą się na przyczepie jadącej równolegle. Palety na przyczepie wypełnione drzewkami dostarcza się na halę w Lewiczynie.

Po dostarczeniu na chłodnie, odpowiednio selekcjonujemy drzewka wdg. grubości pnia, ilości pędów/rozgałęzień, jakości, finalnie na trzy wybory. Po szczegółowej selekcji drzewka trafiają do sprzedaży dla sadowników. Jak wiadomo każdy z wyborów ma inną cenę. Sadownicy jak co roku drzewka odbierają od listopada. Oczywiście drzewka w ziemi jak i na hali, można przyjechać i obejrzeć w naszej szkółce.

  • – informuje Ryszard Nowakowski, właściciel szkółki ARNO.

Niżej zamieszczamy dla Państwa krótką wypowiedź oraz relację z wykopywania drzewek w szkółce ARNO :

Więcej informacji na temat dostępnych odmian:

Zapraszamy do materiału:

Szampion (ARNO) – zbiory, wybarwienie, przechowalnictwo, ochrona. Sadownik o odmianie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sadownik alarmuje: Niektórzy nie zebrali przemysłu, a jadą Chloropiryfosem …

Pogoda: Rozpoczęty tydzień października z opadami. Od środy bardziej sucho.