w

Janusz Kawęczyński: Patrząc na to, czego obecnie potrzebuje rynek, są to odmiany Gala, Golden, Mutsu i Prince.

Koszt przechowywania jabłek prowadzi do wzrostu cen samych jabłek – mówi Janusz Kawęczyński z Fruit-Group:

Bardzo trudno jest obliczyć, która odmiana jest w tej chwili najbardziej dostępna, ale teoretycznie powinno być dużo Idared i Jonaprince w magazynie. Z drugiej strony wiemy, że producenci przegapili odpowiedni moment na zbiór późniejszych odmian z powodu braku siły roboczej podczas zbiorów.

Jednak patrząc na to, czego obecnie potrzebuje rynek, są to odmiany Gala, Golden, Mutsu i Prince. Mamy regularne wzrosty cen. Wynika to między innymi z rosnących kosztów przechowywania jabłek. Spodziewamy się że zarówno sprzedaż i ceny jabłek wzrosną w ciągu najbliższych kilku tygodni,ponieważ pozycja polskich jabłek na rynkach międzynarodowych będzie silniejsza – dodaje Kawęczyński.

Fruit-Group inwestuje również w uprawę gruszek, ale te w większości przeznaczone są na rynek krajowy w Polsce – wyjaśnia Kawęczyński. „Produkcja gruszek w Polsce rośnie z roku na rok. Polskie gruszki są dostępne do końca marca. Teraz sezon wydłuża się z każdym mijającym rokiem, ponieważ sadownicy coraz lepiej przechowują owoce, aby zachować wymaganą jakość. Jak dotąd produkcja nie jest zbyt wysoka, więc eksport tych gruszek też nie jest na dużym poziomie. Większość uprawianych przez nas gruszek będzie sprzedawana na rynku krajowym.”

UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mateusz Wajnert, Galster: Popularne odmiany eksportowe mają dobrą cenę.

Potrzebna jest większa i lepsza promocja owoców