w , ,

Jakie mogą pojawić się problemy po pierwszym cięciu mechanicznym w starym sadzie?!

Cięcie mechaniczne stosowane jest w młodych nasadzeniach, jak i w starszych zadbanych sadach. Eksperci od cięcia mechanicznego twierdzą, że cykliczne cięcie mechaniczne jest bardzo korzystne dla drzew, ponieważ hamuje wzrost, a jednocześnie sprzyja zapąkowaniu. Cięcie mechaniczne wykonujemy do kwitnienia.

Czy cięcie mechaniczne jest dla każdego rodzaju sadów?

Jeśli posiadasz kilkunastoletni / kilkudziesięcioletni sad (starsze nasadzenia) i nigdy wcześniej nie stosowałeś w swoim sadzie cięcia mechanicznego musisz być przygotowany na możliwość wystąpienia konsekwencji po cięciu mechanicznym.

Cięcie mechaniczne w starszych kwaterach, gdzie nie było dotychczas stosowane może powodować problem silnego wzrostu górnej części drzew. Jeśli wzrost drzew będzie zbyt silny, konieczna będzie korekta ręczna, a nawet być może podcinanie korzeni.

Sadownik, który zaczyna swoją przygodę z cięciem mechanicznym w starszych sadach musi być przygotowany na taką ewentualność w pierwszych latach cięcia mechanicznego.

Jeśli w drugim lub trzecim roku po cięciu mechanicznym w starszym nasadzeniu wciąż występuje silny wzrost górnych partii drzew można zastosować cięcie mechaniczne wierzchołków, natomiast wykonać korektę ręczną dolnych części drzewa –  to dotyczy wyjątkowych sytuacji.

Kilka lat temu mówiono, aby cięcie mechaniczne wykonywać na wiosnę od tego czasu wiele się zmieniło… Obecnie wiemy już, iż cięcie mechaniczne może być stosowane w różnych terminach. 

Terminy wykonania cięcia mechanicznego:

  • PO ZBIORZE

  • PODCZAS SPOCZYNKU ZIMOWEGO

  • ZIELONY PĄK

  • PO KWITNIENIU

  • PRZED ZBIOREM

Cięcie mechaniczne: piły, listwy czy noże?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamiast sadu jabłoniowego – konopie?

Uwaga producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino