w , ,

Jakie drzewka kupują sadownicy na wiosnę 2020 roku?

Sadownicy w okresie wiosny wykonują prace polowe, między innymi sadzą nowe nasadzenia jabłoni. Spotkaliśmy się w szkółce Arno w Lewiczynie z Państwem Nowakowskimi, aby dowiedzieć się jakie odmiany najczęściej są wybierane przez sadowników na wiosnę 2020 roku? 

Sadownicy na wiosnę 2020 roku najchętniej kupują odmiany: Golden, Gala, Red Delicious, Ligol Red. Hitem tego roku została Alwa i Empire – niegdyś zapomniane odmiany, obecnie są często poszukiwane przez sadowników. W sezonie 2019/2020 za te dwie odmiany jabłek można było uzyskać relatywnie dobre pieniądze. Na rynku pojawiła się potrzeba kupienia jabłek o podwyższonej kwasowości jak Alwa i Empire – informuje szkółka ARNO.

Jakie obecnie odmiany są na stanie magazynowym z wyżej wymienionych?

Na ten moment Nasze Gospodarstwo Szkółkarskie Arno posiada w ofercie odmianę Empire jednoroczną w bardzo wysokiej klasie premium. Odmiana Alwa została jedynie jednoroczna na podkładce M-9. Dwuletnie drzewka Alwy w tym roku bardzo szybko się sprzedały. Odmiana Golden jest dostępna na podkładce 26, drzewka dwuletnie oraz jednoroczne. Drzewka mają ponad 2 metry oraz po 7-8 pędów w koronce.

W tym momencie sadownicy zamawiają duże ilości odmian Red Delicious oraz Gala na przyszły rok. Z dostępnych Gali na ten moment posiadamy Natali Galę dwuletnią i jednoroczną oraz Gale Must ale tylko jednoroczną – informuje szkółka Arno.

Z ciemnych Jongoldów sadownicy mogą zakupić u nas odmianę Arnika, coraz chętniej nabywaną. Dysponujemy szerokim wyborem drzewek jednoletnich oraz dwuletnich. 

Ciekawostka: Sadownicy często porównują odcień barwy Arniki do odmiany Prince.

Na rynkach hurtowych relatywnie dobrą cenę uzyskiwano za odmianę Boskoop. W szkółce Arno jest dostępna bardzo podobna odmiana do Boskoopa czyli Chopin – jabłko jest o wyższej kwasowości i o lepszych walorach smakowych od odmiany Boskoop.

Ogólna sytuacja w sadownictwie przekłada się na zakup drzewek w szkółkach.

Sprzedaż drzewek na wiosnę zazwyczaj tra do połowy maja. Nie ma danych mówiących czy sadownicy kupują częściej na wiosnę czy na jesieni. Zainteresowanie sadowników odmianami co roku jest zupełnie inne, warunkuje to w dużej mierze cena za jabłka. Jeśli wiosną handel daną odmianą jest dobry, wtedy sadownicy wyrywają starsze nasadzenia i skupiają się na niej w przyszłym roku. Cena jabłka przemysłowego również ma wpływ na zakup drzewek. Jeśli danej wiosny cena za jabłka przemysłowe jest dobra sadownicy nie myślą o zakupie drzewek deserowych, natomiast jeśli cena za przemysł jest niska sadownicy skupiają się na produkcji deserowej i interesują się bardziej nowymi nasadzeniami.

Państwo Nowakowscy z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Lewiczynie informują, że w 2019 roku podwyższona jakość drzewek znacząco wpłynęła na zainteresowanie sadowników.

Przypominamy, że w szkółce Arno dostępne są również sadzonki borówki amerykańskiej:

Co musisz wiedzieć przed założeniem plantacji borówki!? Gleba i woda – Tomasz Krupa oraz Ryszard Nowakowski Szkółka ARNO

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rozszerzenie rozwiązań TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ dla sadowników

W tym trudnym czasie pomagajmy sobie wzajemnie…