w

IMGW: ATAK ZIMY, ŚNIEG I MRÓZ, NAWET DO MINUS 10 STOPNI

foto: istockphoto

Po bardzo ciepłym początku listopada przed nami zimowa końcówka miesiąca. Już dziś minusowe temperatury i pierwsze opady śniegu. W piątek nawet minus 10 stopni i 15 centymetrów śniegu. Zima potrzyma przynajmniej do końca przyszłego tygodnia. 

„Do Polski dociera chłodne arktyczne powietrze, a wraz z nim zimowa aura. Potrwa ona nawet do końca przyszłego tygodnia” – mówi rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski.

Już dzisiaj ochłodzenie będzie bardzo odczuwalne. Na Suwalszczyźnie termometry nie pokażą wartości dodatnich. Tam maksymalna temperatura to minus 1 stopień. Warmińsko-mazurskie, północna część Mazowsza i północ woj. podlaskiego z temperaturami maksymalnymi w okolicach 0. Na pozostałej części kraju trochę cieplej. Nad morzem plus 2–3 stopnie, w centrum około 2, na zachodzie od 4 do 5 stopni Celsjusza.

„W północno-wschodniej i wschodniej części kraju spadnie śnieg” – prognozuje Grzegorz Walijewski.

Najbliższej nocy ujemne wartości już w całym kraju, jedynie na krańcach zachodnich w woj. lubuskim, zachodniopomorskim będzie się utrzymywała temperatura dodatnia, ale tylko ok. 1 stopnia.

„Najchłodniej na Suwalszczyźnie – minus 6 stopni, a przy gruncie nawet minus 10, w centrum ok. minus 2–1, nad morzem o minus 1, podobnie w Wielkopolsce” –wylicza.

W piątek zdecydowanie więcej śniegu spadnie na południu. W obszarach podgórskich nawet 10–15 cm. Śnieg pojawi się również w północnej części kraju, a nawet w centrum. Na północnym-wschodzie zaledwie się zabieli, ale na południu, szczególnie na wysokości ok. 700 m n.p.m. biały puch będzie się utrzymywał.

W przyszłym tygodniu niewielka pokrywa śnieżna pokryje ziemię także na północnym-wschodzie. Na wychłodzonym podłożu śnieg nie będzie już topniał.

Przypomina, że wybierając się na spacer trzeba włożyć ciepłą kurtkę, czapkę i rękawiczki.

„Przez najbliższe dni na pewno nie będziemy się rozstawać z tym ciepłym ubiorem. Tym bardziej, że wiatr sprawi, iż poczucie chłodu będzie bardziej dojmujące” – podkreśla Grzegorz Walijewski.

źródło: IMGW, PAP, Radio Maryja

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Henryk Kowalczyk odniósł się do aktualnych spraw ważnych dla polskich rolników

Karczujemy sad ! Wyrywamy drzewa z korzeniami ! Jaki koszt usługi ?