w

Henryk Kowalczyk odniósł się do aktualnych spraw ważnych dla polskich rolników

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odniósł się do aktualnych spraw ważnych dla polskich rolników. Wśród nich znalazły się zagadnienia dotyczące wymian pokryć dachowych z azbestem czy pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych.

Wymiana pokryć dachowych zawierających azbest – zakończenie naboru w ramach KPO

Jak przypomniał wicepremier Kowalczyk, 15 listopada br. zakończył się prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nabór wniosków o przyznanie pomocy na wymianę azbestowych pokryć dachowych znajdujących się na budynkach służących do produkcji rolniczej.

– Nabór cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a kwota wynikająca ze złożonych przez rolników wniosków przekroczyła pulę środków przeznaczonych na ten cel. Rolnicy złożyli 47 tys. wniosków na łączną kwotę 588 mln zł. Jednak wszyscy, którym należy się ta pomoc, mogą być spokojni – pieniądze zostaną przesunięte z innych działań – zapewnił szef resortu rolnictwa i dodał, że należy liczyć z nieco dłuższym czasem rozpatrywania wniosków przez ARiMR ze względu na ich dużą liczbę.

Pomoc klęskowa dla rodzin rolniczych

Wicepremier potwierdził informację, że termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, będzie przedłużony do końca listopada.

– Wsłuchując się w głosy rolników, podjąłem kroki umożliwiające korzystne zmiany zasad naboru: oprócz przedłużenia terminu przyjmowania wniosków ze względu na przeciążenie aplikacji zostanie wprowadzona możliwość przedstawienia innych dokumentów sprzedaży niż tylko faktury – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Przy okazji szef resortu rolnictwa zaapelował, żeby składać wnioski tylko w sytuacji, gdy na pewno są spełnione warunki przyznawania pomocy.

– Pamiętajmy, że odbiorcami tej pomocy mogą być tylko rolnicy, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej, a za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna – zaznaczył wicepremier Kowalczyk.

Odpowiadając na pytanie z sali, wicepremier Kowalczyk zapewnił także, że zmiany te będą usankcjonowane prawnie poprzez stosowne rozporządzenie.

Pozostałe zagadnienia

Podczas briefingu prasowego wicepremier Henryk Kowalczyk odpowiedział na pytania dziennikarzy, które dotyczyły: przedłużenia zerowego VAT-u na żywność, losów ustawy o paszach i protestu lekarzy weterynarii.

Nowelizacja ustawy o paszach, która wprowadza zakaz stosowania w nich GMO, obecnie znajduje się w Sejmie RP.

– Moim zamiarem jest przesunięcie obowiązywania zakazu stosowania GMO o rok, a następnie, przez kilka lat stopniowe wprowadzanie krajowego białka do pasz. Są prowadzone rozmowy z branżą w celu osiągnięcia kompromisu w tej sprawie – powiedział szef resortu rolnictwa.

Odnosząc się do pytania o dzisiejszy protest lekarzy weterynarii, wicepremier Kowalczyk zapewnił o prowadzeniu dialogu ze środowiskiem w celu wypracowania rozwiązań.

Natomiast w związku z pytaniem o zerowy VAT na żywność wicepremier Kowalczyk poinformował, że będzie on utrzymany.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Colletotrichum chrysophilum – nowy sprawca gorzkiej zgnilizny jabłek w Europie

IMGW: ATAK ZIMY, ŚNIEG I MRÓZ, NAWET DO MINUS 10 STOPNI