w

Henryk Kowalczyk: nie możemy samodzielnie zrobić dopłat np. do nawozów.

Nie wycofamy się z Polskiego Ładu. To niemożliwe, zmiany w trakcie roku podatkowego mogą być wykonywane tylko na korzyść podatnika. Kilkanaście milionów osób zyskuje na Polskim Ładzie – poinformował w wywiadzie dla poniedziałkowej (14.02) „Rzeczpospolitej” wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Pytany, czy Polski Ład pomoże rolnikom, Henryk Kowalczyk stwierdził, że na pewno. „Ogromne pieniądze idą w kolejnych transzach dla samorządów na budowę infrastruktury na obszarach wiejskich. Będą nowe drogi, wodociągi, kanalizacje, oczyszczalnie przydomowe, energia odnawialna dla rolników, czyli dodatkowe źródła dochodu. Ale też możliwości przetwórcze dla rolników. Jest dużo rzeczy w ramach Polskiego Ładu, które ucieszą rolników. Może nie bezpośrednio dotacje do rolnictwa, do produkcji rolnej, ale wiele rzeczy pośrednich na pewno będzie korzystne dla rolników” – wyjaśnił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Na uwagę, że rolnicy chcą, aby rząd zajął się cenami nawozów, energii i paliw, bo przy obecnych kosztach żadna produkcja im się nie opłaci i uważają, że to powinno być zawarte w Polskim Ładzie, minister odparł: „tak, pełna zgoda i dlatego chcemy się tym zająć”.

„Jeśli chodzi o ceny paliw, to one są teraz najtańsze od długiego czasu. Została obniżona akcyza, został obniżony VAT, więc paliwa są już najtańsze w UE. Energia elektryczna niestety nie jest najtańsza, ale ceny nie wzrosły tak dramatycznie. Problemem są nawozy i faktycznie tu jest dramat. Gaz zdrożał wielokrotnie, wobec tego nawozy, w których główny składnik kosztowy to gaz, zdrożały ponad dwukrotnie” – powiedział.

Jak dodał Henryk Kowalczyk stąd zabiegi o to, by pomóc rolnikom. „To są bardzo duże pieniądze i bez zgody Komisji Europejskiej nie możemy samodzielnie zrobić dopłat np. do nawozów. Stąd wystąpienie premiera do KE o wyrażenie zgody na dopłatę do zakupu nawozów. Komisja w tej sprawie wypowie się 2 marca. Najlepiej by było, aby wyasygnowała środki finansowe na pomoc dla rolników w całej Unii Europejskiej, ale my będziemy też zadowoleni, nawet z tego, jeśli pozwoli nam z budżetu krajowego rolnikom pomagać” – wskazał.

Pytany, czy Polska zrezygnuje z Funduszu Odbudowy, jak mówił Adam Bielan, Kowalczyk odpowiedział, że nie mamy zamiaru rezygnować.

  • źródło: wnp.pl / PAP / RZ.PL
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cięcie zimowe – kto kończy, a kto zaczyna?

Nadchodzący tydzień przyniesie sporo zmian w pogodzie.